Co oznaczają skróty ICE, EV, BEV, PHEV, HEV, FCEV?

0

Dzisiaj jesteśmy w przełomowym momencie branży motoryzacyjnej, ponieważ producenci samochodów zaczynają oferować coraz więcej modeli hybrydowych oraz elektrycznych. Już teraz zastanawiając się nad nowym samochodem, należy wziąć pod uwagę samochody o takim napędzie, ponieważ w niektórych przypadkach mogą lepiej pasować do naszych potrzeb niż te z tradycyjnymi silnikami spalinowymi. W związku z rosnącą popularnością samochodów z nieznanymi dotąd szerzej rodzajami napędów (hybrydowe, elektryczne czy wodorowe), coraz częściej można napotkać na oznaczenia, jak m. in.: EV, BEV, HEV, PHEV, FCEV. Co więc one oznaczają?

Samochody spalinowe (ICE – Internal Combustion Engine)

Są to samochody, które wszyscy dobrze znamy i użytkujemy na co dzień – samochody z silnikami benzynowymi lub diesla.

Samochody hybrydowe (HEV – Hybrid Electric Vehicles)

To najbardziej powszechne samochody posiadające napęd alternatywny. Możemy je spotkać na drogach już do wielu lat. Rok temu Toyota obchodziła 20-lecie produkcji swojej pierwszej hybrydy – Toyoty Prius. Samochody hybrydowe posiadają silnik spalinowy oraz silnik elektryczny, a także akumulatory, które ładują się wyłącznie podczas jazdy, np. odzyskując energię z hamowania. Takim samochodem jesteśmy w stanie przejechać na prądzie od 2 do 5 kilometrów. Przykłady: wszystkie hybrydowe modele Toyoty (oprócz Priusa PHV) oraz wszystkie modele Lexusa z literką „h” w nazwie.

Samochody hybrydowe typu plug-in (PHEV – Plug-in Hybrid Electric Vehicles)

Ten rodzaj napędu jest na wiele sposobów podobny do tych w samochodach hybrydowych (HEV). Tak samo mają napęd hybrydowy używający dwóch silników: spalinowego oraz elektrycznego. Różnica hybryd typu plug-in (PHEV) względem samochodów hybrydowych (HEV) jest taka, że w PHEV po wyczerpaniu baterii, możemy ponownie ją naładować podłączając do źródła prądu. Słowo „plug-in” oznacza „wtyczkę”, dzięki której podłączamy samochód do źródła prądu i ładujemy baterię. Zasięg takiej hybrydy w trybie elektrycznym jest już znacznie większy i w zależności od modelu, w trybie bezemisyjnym można przejechać od 20 do 80 km. Przykłady: BMW i8, Chevrolet Volt, Volkswagen Golf GTE lub Passat GTE.

Samochody elektryczne (EV/BEV – Electric Vehicles/Battery Electric Vehicles)

W odróżnieniu od trzech powyższych typów samochodów, samochody elektryczne nie posiadają silnika spalinowego, ani zbiornika paliwa. Posiadają jedynie napęd elektryczny i zasilane są przez prąd zgromadzony w baterii. Samochody elektryczne muszą być podłączane do źródła prądu, żeby się naładować. Może to być zwykłe gniazdko 230V lub publiczne stacje ładowania (znajdujące się w większych miastach, często przy centrach handlowych). Najpopularniejsze modele to: Tesla Model S, Model X, Model 3, BMW i3 i Nissan LEAF.

Samochody napędzane ogniwami paliwowymi (FCEV – Fuel Cell Electric Vehicles)

Są to samochody napędzane wodorem. Takie samochody, tak samo jak BEV wykorzystują silnik elektryczny, ale pozyskują energię w całkowicie inny sposób. Zamiast ładowania baterii, FCEV przechowuje gaz wodorowy w zbiorniku. Ogniwo paliwowe w FCEV łączy wodór z tlenem z powietrza. Energia powstała w wyniku tej reakcji trafia do silnika elektrycznego, który napędza pojazd, tak samo jak w BEV. W pojazdach z ogniwami paliwowymi, podobnie jak w samochodach elektrycznych, nie powstają spaliny. Jedynym produktem ubocznym samochodów na wodór jest woda – produkt spalania wodoru. W przeciwieństwie do samochodów elektrycznych lub hybryd typu plug-in, samochody na wodór nie są ładowane ze źródła energii. W tym przypadku wystarczy zatankowanie wodoru do zbiornika, podobnie jak ma to miejsce w samochodach spalinowych. Przykłady: Toyota Mirai, Hyundai Nexo.