Ile kosztuje ładowanie na publicznych stacjach AC i DC w Polsce?

0
Koszt ładowania, stawki za ładowanie kWh, Orlen, Energa, Tauron, PGE, GreenWay, EV+, GO+EAuto, Innogy, Ekoen, Revnet, Lots, opłata za ładowanie w polsce

Jakie są koszty ładowania samochodów elektrycznych? To pytanie zadaje sobie wielu użytkowników aut elektrycznych lub osób zainteresowanych ich zakupem. Z reguły baterie najczęściej ładuje się w domu, gdzie koszt 1 kWh to 0,3-0,75 zł. Jeśli jesteśmy posiadaczami własnej instalacji fotowoltaicznej, co jest coraz bardziej powszechne, wtedy koszty domowego ładowania samochodu spadają praktycznie do zera. Co jeśli nie możemy ładować samochodu w domu lub ładujemy się w trasie? Ile kosztuje ładowanie „elektryka” na stacji ładowania?

Zebraliśmy dane z dziewięciu najpopularniejszych sieci stacji ładowania w Polsce i porównaliśmy ich stawki.

Aktualizacja: Ile kosztuje ładowanie EV? [Aktualizacja – kwiecień 2022]

Koszt ładowania aut elektrycznych na stacjach ładowania w Polsce

Zgodnie z licznikiem elektromobilności przygotowywanym przez PSPA, na koniec listopada 2020 r. w Polsce działały 1324 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

licznik_elektromobilnosci_listopad 2020

Prawie wszyscy główni operatorzy wprowadzili już opłaty za ładowanie. Jak dotąd nie zrobiła tego jeszcze tylko Energa. Niedawno wprowadzać opłaty zaczął również Orlen (na wybranych stacjach ładowania – link), dlatego postanowiliśmy zestawić ceny za kWh u poszczególnych Operatorów przy wybranych założeniach i porównać koszty ładowania.

Koszt ładowania, stawki za ładowanie kWh, Orlen, Energa, Tauron, PGE, GreenWay, EV+, GO+EAuto, Innogy, Ekoen, Revnet, Lots, opłata za ładowanie w polsce

Ceny ładowania AC 11 kW w Polsce

W przypadku stacji ładowania AC 11 kW rozpiętość cen to od 0,97 zł/kWh (PGE) do 3,07 zł/kWh (Orlen). W przypadku operatorów, którzy oprócz stawki za kWh doliczają jeszcze dodatkowe opłaty, np. za czas ładowania/postoju, obliczone wartości to uśredniona cena przy założeniu, że samochód ładowany jest przez 4 godziny z mocą 11 kW.

Aktualizacja: 27-12-2020

Rabat na ładowanie w sieci GreenWay dla Klubowiczów

Firma GreenWay Polska oferuje 5% rabatu dla klubowiczów Klub EV Polska. Rejestracja w Klubie jest darmowa i dostępna dla wszystkich (polecamy dołączyć: https://elektromobilni.pl/klub), dlatego w naszych obliczeniach, przy wyliczaniu stawki dla firmy GreenWay postanowiliśmy uwzględnić obecny 5% rabat.

Cennik Orlen Charge

W związku z charakterystyką cennika Orlen Charge [cennik Orlen], który wprowadza dodatkowe opłaty za postój (0,4 zł/min), już po upływie 60 minut, korzystając z prądu przemiennego AC – wypada on zdecydowanie najmniej korzystnie pośród konkurencji. Należy pamiętać, że ładowanie AC jest ładowaniem wolnym i zwykle trwa ono co najmniej kilka godzin. Wyjątkiem jest tylko jeden model Renault Zoe, który w specjalnej konfiguracji jest w stanie pobrać ze złącza Typu 2 maksymalnie 43 kW. Jednak Zoe w takiej konfiguracji bardzo rzadko można spotkać na polskich drogach (maksymalnie kilkanaście/kilkadziesiąt sztuk).

Warto również zaznaczyć, że stacje ładowania Orlenu zlokalizowane są nie tylko przy trasach, ale bardzo często także w miastach. Dlatego wielu posiadaczy samochodów elektrycznych, a nawet hybryd typu plug-in (PHEV) będąc w mieście jest zainteresowanych ładowaniem prądem AC.

Ceny ładowania DC 50 kW w Polsce

Jeśli chodzi o ładowanie na stacji DC 50 kW, najtaniej wychodzi ono na stacjach Lotos – 0,53 zł/kWh, a najdrożej na stacjach Tauron i Greenway – 2,21 zł/kWh (pomimo zniżki dla Klubowiczów). Tutaj przyjęty został czas ładowania 1h ze średnią mocą ładowania 45 kW.

Lotos posiada cennik w postaci opłaty za sesję ładowania, tj. opłata wynosi 24 zł i podczas 1 sesji można naładować dowolną liczbę kWh. W związku z tym stawka w przeliczeniu na kWh na stacjach LOTOS jest obecnie najkorzystniejsza.

Ceny ładowania DC 100 kW w Polsce

Jedynie czterech operatorów z analizowanej grupy oferuje swoim klientom ładowanie na stacjach ładowana DC 100 kW. W tym przypadku założyliśmy godzinę ładowania ze średnią mocą 65 kW. Wyniki jakie uzyskaliśmy wynoszą od 1,59 zł/kWh (Ekoen) do 2,48 zł/kWh (Orlen).

Kalkulator kosztów ładowania

Strona elektromobilni.pl udostępniła ostatnio wiele ciekawych narzędzi i kalkulatorów, m.in. kalkulator kosztów ładowania (link).

Dzięki niemu macie możliwość sprawdzić ile kosztuje ładowanie waszego elektryka w zależności od operatora sieci stacji ładowania i wybranej taryfy. Zachęcamy do skorzystania z tego narzędzia:

Kalkulator kosztów ładowania, ceny ładowania elektromobilni