Jakie są koszty ładowania samochodów elektrycznych? To pytanie zadaje sobie wielu użytkowników aut elektrycznych lub osób zainteresowanych ich zakupem. Z reguły baterie najczęściej ładuje się w domu, gdzie koszt 1 kWh to 0,3-0,75 zł. Jeśli jesteśmy posiadaczami własnej instalacji fotowoltaicznej, co jest coraz bardziej powszechne, wtedy koszty domowego ładowania samochodu spadają praktycznie do zera. Co jeśli nie możemy ładować samochodu w domu lub ładujemy się w trasie? Ile kosztuje ładowanie „elektryka” na stacji ładowania?
Zebraliśmy dane z dziewięciu najpopularniejszych sieci stacji ładowania w Polsce i porównaliśmy ich stawki.
Aktualizacja: Ile kosztuje ładowanie EV? [Aktualizacja – kwiecień 2022]
Koszt ładowania aut elektrycznych na stacjach ładowania w Polsce
Zgodnie z licznikiem elektromobilności przygotowywanym przez PSPA, na koniec listopada 2020 r. w Polsce działały 1324 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych.
Prawie wszyscy główni operatorzy wprowadzili już opłaty za ładowanie. Jak dotąd nie zrobiła tego jeszcze tylko Energa. Niedawno wprowadzać opłaty zaczął również Orlen (na wybranych stacjach ładowania – link), dlatego postanowiliśmy zestawić ceny za kWh u poszczególnych Operatorów przy wybranych założeniach i porównać koszty ładowania.
Ceny ładowania AC 11 kW w Polsce
W przypadku stacji ładowania AC 11 kW rozpiętość cen to od 0,97 zł/kWh (PGE) do 3,07 zł/kWh (Orlen). W przypadku operatorów, którzy oprócz stawki za kWh doliczają jeszcze dodatkowe opłaty, np. za czas ładowania/postoju, obliczone wartości to uśredniona cena przy założeniu, że samochód ładowany jest przez 4 godziny z mocą 11 kW.
Aktualizacja: 27-12-2020
Rabat na ładowanie w sieci GreenWay dla Klubowiczów
Firma GreenWay Polska oferuje 5% rabatu dla klubowiczów Klub EV Polska. Rejestracja w Klubie jest darmowa i dostępna dla wszystkich (polecamy dołączyć: https://elektromobilni.pl/klub), dlatego w naszych obliczeniach, przy wyliczaniu stawki dla firmy GreenWay postanowiliśmy uwzględnić obecny 5% rabat.
Cennik Orlen Charge
W związku z charakterystyką cennika Orlen Charge [cennik Orlen], który wprowadza dodatkowe opłaty za postój (0,4 zł/min), już po upływie 60 minut, korzystając z prądu przemiennego AC – wypada on zdecydowanie najmniej korzystnie pośród konkurencji. Należy pamiętać, że ładowanie AC jest ładowaniem wolnym i zwykle trwa ono co najmniej kilka godzin. Wyjątkiem jest tylko jeden model Renault Zoe, który w specjalnej konfiguracji jest w stanie pobrać ze złącza Typu 2 maksymalnie 43 kW. Jednak Zoe w takiej konfiguracji bardzo rzadko można spotkać na polskich drogach (maksymalnie kilkanaście/kilkadziesiąt sztuk).
Warto również zaznaczyć, że stacje ładowania Orlenu zlokalizowane są nie tylko przy trasach, ale bardzo często także w miastach. Dlatego wielu posiadaczy samochodów elektrycznych, a nawet hybryd typu plug-in (PHEV) będąc w mieście jest zainteresowanych ładowaniem prądem AC.
Ceny ładowania DC 50 kW w Polsce
Jeśli chodzi o ładowanie na stacji DC 50 kW, najtaniej wychodzi ono na stacjach Lotos – 0,53 zł/kWh, a najdrożej na stacjach Tauron i Greenway – 2,21 zł/kWh (pomimo zniżki dla Klubowiczów). Tutaj przyjęty został czas ładowania 1h ze średnią mocą ładowania 45 kW.
Lotos posiada cennik w postaci opłaty za sesję ładowania, tj. opłata wynosi 24 zł i podczas 1 sesji można naładować dowolną liczbę kWh. W związku z tym stawka w przeliczeniu na kWh na stacjach LOTOS jest obecnie najkorzystniejsza.
Ceny ładowania DC 100 kW w Polsce
Jedynie czterech operatorów z analizowanej grupy oferuje swoim klientom ładowanie na stacjach ładowana DC 100 kW. W tym przypadku założyliśmy godzinę ładowania ze średnią mocą 65 kW. Wyniki jakie uzyskaliśmy wynoszą od 1,59 zł/kWh (Ekoen) do 2,48 zł/kWh (Orlen).
Kalkulator kosztów ładowania
Strona elektromobilni.pl udostępniła ostatnio wiele ciekawych narzędzi i kalkulatorów, m.in. kalkulator kosztów ładowania (link).
Dzięki niemu macie możliwość sprawdzić ile kosztuje ładowanie waszego elektryka w zależności od operatora sieci stacji ładowania i wybranej taryfy. Zachęcamy do skorzystania z tego narzędzia: