Francja rezygnuje ze standardu CHAdeMO

0
FRANCJA STACJA ŁADOWANIA, CHADEMO, CCS, TYP 2, STACJE ŁADOWANIA, SAMOCHODY ELEKTRYCZNE, NISSAN LEAF

Francja planuje odejście od standardu szybkiego ładowania CHAdeMO. W 2017 roku francuski rząd nałożył obowiązek CHAdeMO na stacje ładowania DC – obok CCS i Typu 2 do końca 2024 r. Nowo opublikowany dekret kończy jednak przed czasem wymóg stosowania japońskiego standardu.

Koniec obowiązkowego standardu CHAdeMo we Francji

Od tej pory we Francji obowiązkowe dla nowo zainstalowanych i modernizowanych stacji szybkiego ładowania we Francji są: standard CCS (DC) i Typ 2 (22 kW) dla stacji AC. Oczywiście operatorzy stacji, jeśli chcą, nadal mogą instalować również CHAdeMo. Poprzedni wymóg oferowania wszystkich typów złączy do szybkiego ładowania doprowadził do tego, że sieci CCS, takie jak Ionity, musiały instalować we Francji dodatkowe stacje ładowania o mocy 50 kW oferujące standard CHAdeMo.

Większość producentów samochodów elektrycznych w Europie stosuje przyjęty w UE standard CCS i w większości, podobnie jak Francja, odchodzi od CHAdeMO. CHAdeMO dominował we francuskich pojazdach elektrycznych pierwszej generacji, takich jak choćby Nissan Leaf, który wciąż pozostaje jednym z najlepiej sprzedających się modeli EV na świecie – od 2015 roku tylko we Francji sprzedano ponad 20 000 egzemplarzy Leafa. Mniej popularne modele – Peugeot iOn, Citroën C-Zero i Mitsubishi i-Miev są również wyposażone w ten azjatycki standard. Nawet Nissan w swoich nowszych modelach przeznaczonych na rynek europejski będzie oferował już standard CCS, m.in. w modelu Ariya.

Francja wprowadza obowiązkową kontrolę jakości stacji ładowania

Francuski dekret dodatkowo podkreśla wymóg interoperacyjności i wprowadza zobowiązania w zakresie jakości usług ładowania. Operatorzy stacji ładowania oraz sieci ładowania muszą okresowo upubliczniać swoje działania, na przykład informować o osiąganych kolejnych poziomach jakości obsługi.  W przepisach określono również, że czynności konserwacyjne urządzeń muszą być wykonywane przez profesjonalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje. Obejmuje to również przeprowadzanie przeglądu co najmniej raz w roku. W przygotowaniu są już kolejne regulacje określające wymogi i standardy obsługi stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

źródło: electrive.com