Mój Prąd 3.0 – mniejsze dopłaty do fotowoltaiki w 2021 roku

0
dopłaty do fotowoltaiki, pv, mój prąd 3.0, FOTOWOLTAIKA 2021

1 lipca ruszył program „Mój Prąd 3.0”, czyli trzecia edycja dopłat do fotowoltaiki. Tym razem beneficjenci mogą liczyć na niższe kwoty dotacji niż w poprzednich edycjach. Program obejmie dofinansowaniem instalacje fotowoltaiczne instalowane od 1 lutego 2020 roku do 22 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania puli funduszy.

Wysokość dotacji w programie „Mój Prąd 3.0”

Dotacje tak jak w poprzednich edycjach będą mogły pokryć maksymalnie 50% wartości inwestycji. Zmniejszyła się jednak maksymalna kwota dofinansowania z 5 tys. zł do 3 tys. zł. Zmalała również pula środków przeznaczonych na realizację programu – z 1,1 mld zł, które były dostępne łącznie w poprzednich dwóch edycjach, do kwoty 534 tys. zł, co pozwoli na dofinansowanie maksymalnie około 178 tys. przyszłych prosumentów. Nie jest wykluczone, że ministerstwo zdecyduje się na zwiększenie budżetu, tak jak się stało w poprzedniej edycji programu.


 

Opodatkowanie i ulga podatkowa w programie „Mój Prąd 3.0”

Dotacja w programie Mój Prąd nie jest opodatkowywana podatkiem dochodowym (PIT). Beneficjent może skorzystać z całej kwoty dofinansowania. Dotację można połączyć z ulgą termomodernizacyjną, dzięki której można odpisać od podatku dochodowego instalacje fotowoltaiczne o wartości do 53 tys. zł. Nadpłata podatku jest zwracana po rozliczeniu rocznym. Dotacji w programie Mój Prąd nie można za to łączyć z programem Czyste Powietrze oraz innymi programami dopłat lub subsydiowanych kredytów.

Od kiedy można składać wnioski w programie „Mój Prąd 3.0”

Nabór wniosków rozpoczął się 1 lipca 2021 roku i obejmuje koszty przeznaczone na instalację fotowoltaiczną w okresie od 1 lutego 2020 do 22 grudnia 2021 roku. Osoby, których wniosek został odrzucony w drugiej edycji programu, ponieważ złożyły go po 6 grudnia 2020 roku, mogą złożyć wniosek jeszcze raz. Maksymalny czas rozpatrywania wniosku to 75 dni od daty złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku w GWD (Generatorze Wniosków o Dofinansowanie na stronie NFOŚiGW).

Co z dotacjami do zakupu magazynów energii i ładowarek do samochodów elektrycznych

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi ta edycja programu Mój Prąd obejmie jedynie dopłaty do instalacji fotowoltaicznych – w tym panele, inwertery, okablowanie, urządzenia do montażu i robociznę (instalacje o mocy od 2 do 10 kW montowane na istniejących budynkach mieszkalnych lub gospodarczych). Dotacje do zakupu magazynów energii i ładowarek do samochodów elektrycznych mają się pojawić w kolejnej edycji programu w 2022 roku.

Średni koszt instalacji fotowoltaicznej

Średnia moc instalacji fotowoltaicznej dofinansowywanej w programie Mój Prąd wynosi około 5,6 kW i kosztuje około 25,6 tyś. zł brutto. Dotychczas obowiązujące dofinansowanie 5 tys. zł pokrywało około 20% kosztów poniesionych przez prosumenta. W nowej edycji programu będzie to już około 12 %. Dotacja nie będzie obejmowała rozbudowy istniejących instalacji.

Kto może się ubiegać o dotację w programie „Mój Prąd 3.0”

O dofinansowanie w programie Mój Prąd mogą ubiegać się jedynie osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby. Wnioskodawcą powinna być osoba, która posiada podpisaną umowę na zakup i dystrybucję energii. Wnioski składa się przez GWD na stronie NFOŚiGW. Beneficjent może upoważnić instalatora instalacji fotowoltaicznych lub inny podmiot do złożenia wniosku.

Możliwe jest uzyskanie dotacji na więcej niż jedną instalację, np. w przypadku posiadania dwóch domów. Jeden wniosek o dofinansowanie dotyczy konkretnej instalacji podłączonej do licznika dwukierunkowego.

Na jak długo wystarczy środków z programu „Mój prąd 3.0”

Jak szacuje portal WysokieNapięcie.pl, budżet programu Mój Prąd może wyczerpać się już w lipcu lub na początku sierpnia. Na ten moment do programu kwalifikuje się już około 140 tys. mikroinstalacji zainstalowanych od grudnia 2020 roku do końca czerwca 2021 roku, a maksymalna liczba beneficjentów szacowana jest na 178 tys. gospodarstw.

Kiedy trzeba zwrócić otrzymane pieniądze w programie „Mój Prąd 3.0”

Beneficjent zobowiązany jest do utrzymania instalacji przez minimum 5 lat od momentu uzyskania dofinansowania. W przeciwnym wypadku pieniądze trzeba zwrócić wraz z odsetkami.