Malta zwiększa dotacje na pojazdy elektryczne

0
MALTA DOPŁATY DO SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, MALTA WZROST DOPŁAT DO SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, DOPŁATY DO SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH W EUROPIE, MALTA SAMOCHODY ELEKTRYCZNE, DOPŁATY DO SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, MALTA ZAKAZ SPRZEDAŻY SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, MALTA AUTA ELEKTRYCZNE, BEV, PHEV

Malta zwiększyła dotację na zakup pojazdów elektrycznych na 2022 rok do 12 000 euro. W ciągu najbliższych trzech lat ma tam zostać zainstalowanych również 1200 nowych punktów ładowania.

Minister finansów tego małego europejskiego państwa Clyde Caruana ogłosił zwiększenie maksymalnej dotacji do kwoty 12 000 euro. Będzie ona przyznawana kierowcom, którzy kupują nowy samochód elektryczny i jednocześnie złomują samochód z silnikiem spalinowym, który ma co najmniej 10 lat. Poprzednio dotacja w tym przypadku była niższa o 3000 euro.

Dla kupujących, którzy nie mają starego pojazdu ICE do wymiany, nowa kwota dotacji na zakup nowego pojazdu elektrycznego lub hybrydowego typu plug-in została podniesiona do 11 000 euro. Pojazdy elektryczne zostały również zwolnione na pięć lat z opłat licencyjnych oraz dodatkowo nie będzie ich obejmował podatek rejestracyjny.

Premier Malty Robert Abela zapowiedział, że Malta stanie się liderem w zakresie dekarbonizacji – już teraz liczba pojazdów elektrycznych w krajowej flocie wzrosła z 36 w 2013 r. do ponad 4000 w lipcu 2021 r. Malta była również jednym z dziewięciu krajów europejskich, które wezwały UE do wycofania silników spalinowych. To wyraźny zwrot od 2018 roku, kiedy Komisja Europejska postanowiła złożyć pozew przeciwko Malcie i Rumunii do Trybunału Sprawiedliwości UE za niezłożenie krajowej strategii rozwoju infrastruktury dla pojazdów elektrycznych i napędzanych paliwami alternatywnymi.

Co więcej, maltański rząd rozpatruje wprowadzenie zakazu importu pojazdów spalinowych. Wszystko wskazuje na to, że data wprowadzenia zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi może zostać wkrótce wyznaczona na 2025 rok.

źródło: timesofmalta.com