Chiński producent samochodów elektrycznych NIO i koncern paliwowy Shell nawiązały strategiczną współpracę w celu budowy stacji wymiany baterii w samochodach elektrycznych w Chinach i w Europie. Projekt ruszy już w 2022 roku.
Umowa o współpracy zawarta przez NIO i SHELL dotyczy budowy i obsługi urządzeń do ładowania i wymiany baterii. NIO i Shell planują do 2025 roku wspólnie zainstalować 100 stacji wymiany baterii w Chinach oraz od 2022 roku ruszyć z budową pilotażowych stacji również w Europie.
Dla Shella umowa oferuje korzyści z już istniejącej i dość rozbudowanej sieci stacji ładowania oraz stacji wymiany baterii w Chinach. Z kolei dla NIO europejska część umowy jest szczególnie interesująca ze względu na dalszą ekspansję firmy. Chiński producent aut elektrycznych będzie miał w Europie nie tylko partnera z atrakcyjnymi lokalizacjami pod ewentualne stacje wymiany baterii, ale również w ramach zawartej umowy sieć stacji ładowania Shella w Europie będzie dostępna dla użytkowników NIO.
NIO dostarcza już swoje pojazdy do Norwegii, jako pierwszego rynku europejskiego i właśnie tam planuje budowę swoich stacji wymiany baterii. Plany te nie zostały jeszcze potwierdzone dla reszty Europy.
Poza konkretnymi projektami infrastrukturalnymi, NIO i Shell będą również badać możliwości dalszej współpracy w zakresie m.in. zarządzania zasobami baterii, zarządzania flotą, usługami ładowania w domu, czy rozwojem technologii wymiany baterii, a także budową stacji ładowania w Chinach.
Dla NIO nie jest to pierwsza współpraca z koncernem naftowym. Firma prowadzi już 21 stacji wymiany baterii i obsługuje 19 szybkich punktów ładowania na stacjach benzynowych wraz z chińską firmą naftową Sinopec oraz posiada stacje wymiany baterii na stacjach chińskiej firmy naftowej CNPC.
Shell również nie jest pierwszą europejską firmą paliwową, która chce budować stacje wymiany baterii w Chinach. Ostatnio koncern BP ogłosił wejście na chiński rynek wymiany baterii. Z kolei na początku listopada chiński rząd ogłosił, że inwestuje duże środki w pilotażowy program wymiany baterii.
źródło: NIO