Nissan zainstaluje w Europie ponad 600 punktów ładowania

0
NISSAN, NISSAN I ALLEGO WSPÓŁPRACA, NISSAN I E.ON. WSPÓŁPRACA, WSPÓŁPRACA NISSANA I ALLEGO, WSPÓŁPRACA NISSANA I E.ON, NISSAN STACJE ŁADOWANIA, NISSAN SZYBKIE STACJE ŁADOWANIA, HUBJECT, SZYBKIE STACJE ŁADOWANIA NISSANA, ŁADOWANIE SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, ŁADOWARKI DO SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, STACJE ŁADOWANIA, JAK NAŁADOWAĆ SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY

Nissan w ramach dwóch dużych współpracy chce rozbudowywać infrastrukturę ładowania w swoich salonach dealerskich w Europie. W 16 krajach ładowarki DC u dealerów Nissana zainstaluje Allego, a w Niemczech i Wielkiej Brytanii partnerem projektu będzie firma E.ON.

Jak podaje Nissan, do 2024 roku 70% firm partnerskich dealerów i warsztatów zostanie wyposażonych w stacje ładowania CCS i CHAdeMO. Będzie to wspólne przedsięwzięcie Nissana, sieci stacji ładowania Allego i niemieckiej spółki energetycznej E.ON. Inwestycje obejmą 18 europejskich krajów.

Allego podaje, że jest to „długoterminowe partnerstwo”  i obejmuje nie tylko budowę infrastruktury ładowania, ale także jej eksploatację i konserwację. Umowa na konserwację jest wstępnie ustalona na pięć lat. Firma będzie rozbudowywać i zarządzać siecią ładowania DC u dealerów w ponad 600 lokalizacjach w 16 krajach. Wśród lokalizacji niestety nie ma Polski. Plany inwestycyjne dotyczą partnerów Nissana w Belgii, Holandii, Luksemburgu, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Danii, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Szwajcarii, Austrii, Estonii, Łotwie i Litwie. W Niemczech, jak i Wielkiej Brytanii za nowe stacje ładowania będzie  odpowiadał E.ON.

Stacje ładowania zainstalowane i obsługiwane zarówno przez E.ON, jak i Allego będą wyposażone w punkty ładowania DC o mocy 50 kW i 24 kW. W przypadku współpracy z E.ON opcjonalnie u dealerów będą instalowane również hiperładowarki Alpitronic o mocy ładowania do 150 kW.

Większa moc ładowania 150 kW jest o tyle istotna dla Nissana, że nadchodzący elektryczny SUV Ariya będzie obsługiwał moc ładowania DC do 130 kW.

Nie dziwi natomiast wyposażenie stacji w punkty CHAdeMO, ponieważ Nissan Leaf nadal korzysta właśnie z tego standardu. Nissan przełączy się na standard CCS w Europie dopiero dzięki nadchodzącemu SUVowi Ariya opartemu na platformie CMF-EV. Zapowiedziany już van Townstar będzie również korzystał z technologii CCS, w przeciwieństwie do swojego poprzednika e-NV200.

Nissan udostępni swoje punkty ładowania wszystkim kierowcom pojazdów elektrycznych, niezależnie od marki pojazdu, co oznacza, że ​​nowe punkty ładowania będą dostępne nie tylko dla klientów Nissana. Punkty ładowania będą również połączone z usługami roamingowymi za pośrednictwem platformy roamingowej Hubject. Za ładowanie będzie można płacić bezpośrednio kartą kredytową lub za pomocą QR kodu. Ceny ładowania będą ustalane przez poszczególnych dealerów, a klienci Nissana otrzymają specjalne warunki za pośrednictwem aplikacji Nissan Charge.

Od czasu wprowadzenia na rynek pierwszego na świecie masowego pojazdu elektrycznego w 2010 roku, modelu Leaf, Nissan nieustannie dąży do tego, aby korzyści płynące z mobilności elektrycznej były dostępne dla kierowców każdego dnia” — argumentuje Jean-Philippe Roux, wiceprezes ds. rozwoju sieci i jakości klienta, Nissan Amio. „W miarę jak wkraczamy do nowego rozdziału w gamie całkowicie elektrycznych pojazdów Nissana z innowacyjnym crossoverem Ariya coupe i wszechstronnym, w pełni elektrycznym lekkim pojazdem użytkowym Townstar, nasz kompleksowy plan rozbudowy infrastruktury ładowania we współpracy z Allego jest kolejnym dowodem na nasze zaangażowanie w mobilność elektryczną” – dodaje Jean-Philippe Roux.

Ostatnio mogliśmy również usłyszeć, że Nissan skonkretyzował swoją strategię eMobility. Do 2030 roku ma zostać wprowadzonych na rynek łącznie 15 modeli BEV, a co więcej, kilka miliardów dolarów zostanie zainwestowanych w rozwój aut z bateriami półprzewodnikowymi.

źródło: Nissan, Allego