Volvo testuje system ładowania bezprzewodowego

0
VOLVO, ŁADOWANIE BEZPRZEWODOWE VOLVO, VOLVO ŁADOWANIE SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, VOLVO XC40 RECHARGE, GOTEBORG TEST ŁADOWANIA BEZPRZEWODOWEGO, STACJE ŁADOWANIE SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, GDZIE NAŁADOWAĆ SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY, MOC ŁADOWANIA SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, VOLVO SAMOCHODY ELEKTRYCZNE

Czy bezprzewodowe ładowanie aut elektrycznych to kierunek, w którym rozwinie się elektromobilność? Kolejne firmy zaczynają testować to innowacyjne rozwiązanie. Teraz przyszła kolej na Volvo, które w Göteborgu sprawdza ten sposób ładowania na modelu XC40 Recharge.

Volvo testując nowy sposób ładowania swoich samochodów chce sprawdzić, jak mógłby on się sprawdzić w codziennym użytkowaniu w mieście. W szwedzkim Göteborgu testowane będą taksówki Volvo XC40 Recharge. Przez trzy lata niewielka flota w pełni elektrycznych SUV-ów będzie używana przez największego operatora taksówek w Skandynawii firmę Cabonline, a ładowanie samochodów będzie się odbywało bezprzewodowo na miejskich stacjach.

Przeczytaj również: Continental pracuje nad bezprzewodowym ładowaniem

Będzie to pierwszy na taką skalę test trwałości elektrycznych Volvo w scenariuszu użytkowania komercyjnego. Zgodnie z założeniami projektu, XC40 Recharge mają być używane przez ponad 12 godzin dziennie i w ciągu roku przejadą dystans około 100 000 kilometrów.

Bezprzewodowe ładowanie Volvo

Ładowanie rozpoczyna się automatycznie, gdy specjalnie do tego dostosowany pojazd zaparkuje nad panelem ładującym wbudowanym w ulicę, umożliwiając tym samym kierowcom ładowanie bez wysiadania z samochodu. Stacja ładująca przesyła energię przez panel ładujący, która następnie jest odbierana przez odbiornik w samochodzie. Wymagane jest aby samochód został zaparkowany bardzo precyzyjnie, dokładnie nad panelem. Ciekawostką jest to, że ładowanie będzie się odbywało z mocą aż ponad 40 kW.

Stacje ładowania użyte w teście są dostarczane przez Momentum Dynamics – wiodącego dostawcę bezprzewodowych systemów ładowania elektrycznego. Również inne firmy są zaangażowane w ten projekt – szwedzka firma energetyczna Vattenfall i jej sieć ładowania InCharge, miejska firma energetyczna Göteborg Energi oraz miejska agencja rozwoju gospodarczego należąca do miasta Göteborg Business Region.

Pilotażowy program ładowania bezprzewodowego to jeden z wielu projektów opracowanych w ramach inicjatywy Gothenburg Green City Zone, która umożliwia wykorzystanie wyznaczonych obszarów w mieście jako stanowisk testowych dla rozwoju zrównoważonych technologii.

źródło: Volvo Cars