Startup zbuduje magazyny energii z akumulatorów Mercedesa

0
MOMENT ENERGY, MAGAZYNY ENERGII MERCEDES, ZUŻYTE AKUMULATORY Z SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, MERCEDES-BENZ ENERGY AKUMULATORY, MOMENT ENERGY WSPÓŁPRACA Z MERCEDESEM, SECOND-LIFE BATTERIES

Mercedes-Benz Energy rozpoczyna współpracę z kanadyjskim startupem Moment Energy nad powtórnym wykorzystaniem zużytych akumulatorów z samochodów elektrycznych. Akumulatory mają zostać użyte do budowy stacjonarnych magazynów energii.

Firma Moment Energy zajmie się budową magazynów energii z wycofanych akumulatorów samochodowych Mercedes-Benz. Powstaną z nich magazyny energii o pojemności 60 kWh. Wdrożenie dwóch z nich zaplanowane jest jeszcze na ten rok. Magazyny mają trafić do God’s Pocket Resort, kanadyjskiego ośrodka nurkowania. Ośrodek ten nie jest podłączony do sieci i teraz funkcjonuje głównie dzięki generatorom diesla.

Magazyny energii produkowane przez Moment Energy mają działać pod napięciem 480 lub 208 V i mają oferować moc znamionową od 40 do 320 kW.

Z wydanego komunikatu nie wynika jasno, skąd dokładnie pochodzą akumulatory, które będą dostarczane kanadyjskiej firmie przez Mercedesa. Prawdopodobnie będą to akumulatory z wycofanych pojazdów testowych, gdyż Mercedes sprzedaje samochody elektryczne na dużą skalę dopiero od 2019 roku. Jest to więc za krótki czas, by ich baterie osiągnęły limit ich 80% początkowej pojemności i aby mogły zostać zakwalifikowane do wymiany.

Przeczytaj również: Mercedes zaprezentował EQS w wersji SUV

Do 2030 roku samochody elektryczne (EV) będą stanowić najprawdopodobniej około 70% sprzedaży samochodów w USA. Wraz ze wzrostem ich popularności na rynku pojawią się dziesiątki milionów zużytych akumulatorów. Co ważne podkreślenia, akumulatory te nadal mają średnio 80% swojej pierwotnej pojemności, dlatego z powodzeniem mogą być wykorzystane w innych rozwiązaniach, np. do budowy magazynów energii.

„Dzięki zawartemu porozumieniu jesteśmy o kolejny krok bliżej zamknięcia gospodarki o obiegu zamkniętym dla akumulatorów EV”, podkreślił Sumreen Rattan, współzałożyciel i COO Moment Energy.

źródło: Moment Energy