Pierwsza w Polsce gigafabryka materiałów akumulatorowych

0
UMICORE ZAKŁAD PRODUKCYJNY, UMICORE MATERIAŁY KATODOWE, UMICORE NYSA, UMICORE RADZIKOWICE, PRODUKCJA MATERIAŁÓW AKUMULATOROWYCH W POLSCE, PRODUKCJA AKUMULATORÓW W POLSCE, UMICORE OTWARCIE

Grupa Umicore otworzyła pod Nysą swój pierwszy w Europie zakład produkcji materiałów katodowych do akumulatorów samochodów elektrycznych. Planowana roczna zdolność produkcyjna to 200 GWh.

Umicore to globalna grupa zajmująca się technologią materiałową i recyklingiem. Budowę fabryki w Radzikowicach ogłoszono już w 2018 roku. Budowa fabryki rozpoczęła się w 2019 roku, a produkcja została uruchomiona w lipcu. Do końca 2023 roku jej roczna zdolność produkcyjna ma wynosić 20 GWh,a rok później 40 GWh. W drugiej połowie dekady Umicore ma zwiększyć produkcję do ponad 200 GWh. Przy tej zdolności produkcyjnej fabryka będzie w stanie wyprodukować materiały do ogniw bateryjnych dla około trzech milionów samochodów elektrycznych.

Produkcja w fabryce Umicore trwa od lipca, choć dopiero teraz nastąpiło oficjalne otwarcie fabryki. Obecnie przy produkcji zatrudnionych jest około 240 osób. Do końca przyszłego roku Umicore ma zatrudniać ponad 400 osób. Zakład w Radzikowicach jest zasilany w 100% zieloną energią z farmy wiatrowej zlokalizowanej w Pągowie.

Przeczytaj również: Redwood Materials podda recyklingowi baterie od Forda i Volvo

Recykling zużytych akumulatorów

Jak podkreśla producent, Umicore to pierwsza firma w Europie posiadająca kompletny łańcuch dostaw oraz zamknięty obieg materiałów akumulatorowych, w duchu gospodarki zrównoważonej i cyrkularnej. Gigafabryka będzie dostarczać materiały akumulatorowe europejskim klientom z branży motoryzacyjnej. Firma zajmuje się recyklingiem zużytych baterii, przerabia otrzymaną w ten sposób czarną masę na poszczególne surowce bateryjne i może również samodzielnie przetworzyć je na nowe katody – w zamkniętym cyklu.

Jesteśmy bardzo dumni z otwarcia pierwszej w Europie Gigafabryki materiałów katodowych. Neutralna pod względem emisji CO2 fabryka Umicore w Nysie jest prawdziwym motorem i akceleratorem przejścia na elektromobilność w całej Unii Europejskiej” – podkreśla dyrektor generalny Umicore, Mathias Miedreich.

Belgijska grupa chce osiągnąć do 2030 roku globalną moc produkcyjną ponad 400 GWh. Do klientów Umicore należy Automotive Cells Company (ACC) – spółka Stellantis, Total i Mercedes-Benz, zajmująca się ogniwami akumulatorowymi. Umicore ma również zaopatrywać w materiał katodowy przyszłe planowane europejskie fabryki ogniw Volkswagena.

źródło: umicore.pl