Tesla rezygnuje z pakietu 75 kWh dla Modeli S oraz X

0

Tesla od przyszłego tygodnia (14.01.2019) kończy sprzedaż pakietu 75 kWh dla Modelu S i Modelu X. Ten ruch znacznie zwiększy cenę bazową dwóch flagowych samochodów tego producenta. Pakiet 75 kWh został w nich wprowadzony w 2016 r.

W związku z zaprzestaniem przez Teslę stosowania zablokowanych przez oprogramowanie opcji zestawu baterii, pakiet 75 kWh stał się podstawową wersją obu modeli. Teraz, ponad dwa lata później, dyrektor generalny Elon Musk ogłosił, że firma rezygnuje z tego typu baterii i nie ogłasza w tym momencie  zastępczej opcji.

Ostateczny termin zamówienia modeli S i X o pojemności baterii 75 kWh to 13.01.2019 r. Konsekwencją będzie zapewne to, że w poniedziałek pojawią się znacznie wyższe ceny zarówno Modelu S, jak i Modelu X. Dla przykładu, w USA cena Tesli z akumulatorem o mocy 100 kWh zaczyna się od 94 tys. dolarów zamiast 76 tys. dolarów w wersji 75 kWh w Modelu S i 97 tys. dolarów zamiast 82 tys. dolarów w Modelu X.

Z drugiej strony, w ubiegłym tygodniu Tesla ogłosiła, że obniża cenę wszystkich swoich modeli w USA, aby zrekompensować stopniowe wycofywanie ulgi podatkowej.

Jedynym komentarzem Tesli dotyczącym wycofania baterii 75 kWh było to, że czasem wprowadzają pewne modyfikacje w swoich samochodach. Musk dodał ponadto, że chce odejść od używania w nazwach pojazdów pojemności baterii wyrażonej w kWh.

Musk chce ujednolicić wszystkie modele i podzielić wersje na według nazwy, jak zrobił to w Modelu 3, który występuje obecnie w dwóch wersjach, jeżeli chodzi o użytą baterię: „Long Range” (75 kWh) i „Mid Range” (62 kWh). W ciągu kilku miesięcy spodziewamy się w Modelu 3 wersji Standard Battery z pakietem ~50 kWh.

Kolejnym powodem wycofania „75” mogą być stare baterie 18650. Obecnie Model 3 ma nowsze baterie o większej gęstości (2170), dlatego spekuluje się, że być może to właśnie te baterie po wyprzedaniu pakietu „75” trafią do Tesli Model S oraz Model X.

Ostatnią plotką jest również zwiększenie udostępnienie większej pojemności baterii w tych modelach, tj. 110 lub 120 kWh.

Jak widać spekulacji na ten temat jest bardzo wiele, a być może już w nadchodzącym tygodniu poznamy na nie dokładną odpowiedź.

Źródło: electrek.co