Porsche zwiększa swoje udziały w firmie Rimac

0
Porsche Taycan

Porsche zwiększyło udziały w Rimac Automobili – firmie z branży sportowych aut i technologii – do 15,5%. W czerwcu 2018 r. producent sportowych samochodów ze Stuttgartu zakupił 10% jej akcji, a teraz wzmacnia nawiązaną wcześniej współpracę. Rimac projektuje i wytwarza komponenty z dziedziny elektromobilności, a także samodzielnie produkuje sportowe samochody z napędem elektrycznym. Porsche zainicjowało partnerstwo na rzecz rozwoju z tą chorwacką firmą na fali swojej ofensywny w segmencie elektrycznej mobilności.Porsche już od roku wspiera Rimaca i jego pozytywny rozwój” – wyjaśnia Lutz Meschke, wiceprezes zarządu Porsche AG i członek zarządu odpowiedzialny za finanse oraz IT. „Szybko zdaliśmy sobie sprawę, że Porsche i Rimac mogą się wiele od siebie nauczyć. A ponieważ wierzymy w to, co Mate Rimac i jego firma mają do zaoferowania, zwiększyliśmy właśnie nasze udziały i zamierzamy zintensyfikować naszą współpracę w dziedzinie technologii akumulatorów”.

Trzydziestojednoletni Mate Rimac, założyciel chorwackiej firmy, zaczął rozwijać własną wizję szybkiego auta sportowego z napędem elektrycznym w 2009 r., w garażu. W marcu 2018 r., podczas targów motoryzacyjnych w Genewie, Rimac zaprezentował swój najnowszy samochód elektryczny – C Two. Dwumiejscowy pojazd generuje moc prawie 2000 KM i osiąga prędkość maksymalną 412 km/h. Jego zasięg wynosi 650 km (cykl NEDC), a dzięki systemowi szybkiego ładowania o mocy 250 kW „tankowanie” do 80% pełnej pojemności akumulatora może trwać pół godziny. Ponadto firma rozwija i produkuje wysokowydajne napędy elektryczne oraz systemy akumulatorów.

Pozyskanie Porsche jako udziałowca było jednym z najważniejszych kamieni milowych w naszej historii. Fakt, że teraz Porsche zwiększa swoje udziały, jest najlepszym potwierdzeniem dla naszego partnerstwa i stanowi podstawy dla jeszcze bliższych relacji” – wyjaśnia Mate Rimac, dyrektor zarządzający. „Jesteśmy dopiero na początku naszej wspólnej drogi, ale zdążaliśmy już spełnić swoje wysokie oczekiwania. Mamy wiele pomysłów na dalszą współpracę i w przyszłości chcemy je zrealizować. Podstawowy cel to zapewnienie obu partnerom korzyści i zaoferowanie naszym końcowym klientom wartości dodanej – dzięki tworzeniu ekscytujących, zelektryfikowanych aut”. 

Rimac, dynamicznie rozwijająca się firma z siedzibą w Zagrzebiu, zatrudnia około 550 pracowników. Koncentruje się na technologii akumulatorów wysokiego napięcia, elektrycznych układach napędowych i opracowywaniu cyfrowych interfejsów pomiędzy ludźmi a maszynami (HMI). Ponadto projektuje i produkuje rowery elektryczne. Ta część działalności została założona w 2013 r., w formie siostrzanej firmy Greyp Bikes.

Materiały prasowe Porsche