Porsche chce zbudować własną sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych

0
PORSCHE STACJE ŁADOWANIE, PORSCHE SAMOCHODY ELEKTRYCZNE, SIEĆ STACJI ŁADOWANIA PORSCHE, PORSCHE SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY,

Porsche podczas swojego dorocznego spotkania zaprezentowało dwa nadchodzące modele aut elektrycznych oraz ogłosiło plany dotyczące budowy własnej globalnej sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Porsche zapowiedziało wprowadzenie na rynek dwóch nowych elektrycznych modeli – Macan i 718 Boxster. Jednak o wiele ciekawszą, wręcz elektryzującą informacją było ogłoszenie, że marka planuje stworzenie własnej sieci stacji ładowania.

Elektryczny Macan będzie miał swoją premierę w 2023 roku, a w 2025 roku na rynek trafi elektryczny Boxster. Informacja o premierach nowych aut elektrycznych stała się tak naprawdę już czymś normalnym i oczywistym, natomiast decyzja o budowie własnej sieci stacji ładowania była dość zaskakująca.

Obecnie jedyną marką, która posiada własną sieć ładowania samochodów elektrycznych jest Tesla. Dzięki temu, że sieć ultraszybkich stacji Tesla Supercharger jest tak bardzo rozwinięta, niewątpliwie bardzo pozytywnie wpływa to na dużą popularność samochodów Tesli i niesamowicie ułatwia podróżowanie jej użytkownikom.

Producenci aut oczywiście oferują swoim klientom dostęp do sieci ładowania, ale są to dostępy na zasadzie współpracy z zewnętrznymi firmami. Porsche nawiązało już współpracę z zewnętrznymi operatorami stacji ładowania, w tym siecią Ionity w Europie, a także Electrify America i Electric Canada w Ameryce Północnej. Dyrektor generalny firmy Oliver Blume wyjaśnił, że Porsche działa dwukierunkowo jeśli chodzi o infrastrukturę ładowania, kontynuując współpracę z sieciami i jednocześnie prowadząc prace nad planami własnej sieci.

Przeczytaj również: IONITY w ciągu najbliższych 4 lat uruchomi w Europie 5000 nowych punktów ładowania

Porsche zapowiedziało, że swoje stacje ładowania planuje wyposażyć w loże – poczekalnie, w których właściciele będą mogli odpocząć lub popracować, podczas gdy ich samochody będą się ładowały (podobne rozwiązanie istnieje przy wybranych stacjach Supercharger – Tesla Lounge). Niedawno również Audi rozpoczęło w Norymberdze pilotażowy koncept dwupiętrowego salonu, w którym klienci mogą się zrelaksować podczas ładowania samochodu.

Pierwsze stacje ładowania z sieci Porsche mają powstać już w przyszłym roku w Austrii, Niemczech i Szwajcarii. Po rozpoczęciu projektu w Europie będzie on następnie rozwijany również w Chinach i w Ameryce Północnej. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jakiego typu będą to stacje i czy Porsche skupi się tylko na szybkich stacjach ładowania DC, czy również wolniejszych punktach ładowania AC. Na razie nie podano również szczegółów co do liczby planowanych stacji.

źródło: techcrunch