Skoda postawi 200 ultraszybkich punktów ładowania w Pradze

0
CZECHY, PRAGA, STACJE ŁADOWANIA CZECHY, STACJE ŁADOWANIA PRAGA, SKODA ULTRASZYBKIE STACJE ŁADOWANIA, PRAGA ULTRASZYBKIE STACJE ŁADOWANIA, ŁADOWANIE SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH W PRADZE, ŁADOWANIE SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH W CZECHACH, ULTRASZYBKIE STACJE ŁADOWANIA W PRADZE, HPC PRAGA, CZECHY PRE STACJE ŁADOWANIA

Skoda wraz z czeską firmą energetyczną Prazska Energetika do 2025 roku zainstalują w Pradze 100 ultraszybkich stacji ładowania. Powołana w tym celu grupa robocza ma teraz za zadanie zidentyfikować najlepsze lokalizacje do budowy stacji.

Jak podaje Skoda, w stolicy Czech w ciągu najbliższych trzech i pół roku powstanie 200 ultraszybkich punktów ładowania o mocy co najmniej 150 kW. Każda stacja będzie wyposażona zatem w dwa złącza.

Jak naładować samochód ze stacji ładowania Skody?

Dostęp do nowej sieci umożliwią zarówno istniejąca usługa Skody „Powerpass”, jak i platforma „Chargee” firmy PRE (Prazska Energetika). „Chcemy zidentyfikować białe miejsca na mapie, w których brakuje obecnie infrastruktury do ładowania„, mówi Jan Chabr, radny ds. nieruchomości. „Uzgodniliśmy, że nowe stacje ładowania będą podłączone do ujednoliconego systemu teleinformatycznego, aby użytkownik z jedną kartą, taką jak Flyer, mógł ładować w dowolnym miejscu dowolną ładowarką”. Infrastrukturę do ładowania w Pradze tworzą wolne ładowarki, montowane głównie na miejskich latarniach oraz stacje szybkiego i ultraszybkiego ładowania.

Praga przyjęła w lutym tego roku plan budowy ponad 750 stacji ładowania samochodów elektrycznych w ciągu najbliższych czterech lat. Z kolei Praski Plan Klimatyczny przewiduje powstanie co najmniej 10 000 publicznych stacji ładowania w mieście do 2030 roku.

Projekt projekt budowy ultraszybkich stacji ładowania (HPC) znacząco powiększy publiczną infrastrukturę do ładowania w Pradze i zarazem w całych Czechach. Obecnie w kraju działa tylko około 2000 punktów ładowania, na które przypada około 15 000 samochodów całkowicie elektrycznych i hybryd typu plug-in.

Przeczytaj również: Wielka Brytania do 2030 r. zainwestuje 1,6 mld funtów w stacje ładowania pojazdów elektrycznych

Praska spółka energetyczna inwestuje w stacje ładowania

Praska spółka energetyczna już od 10 lat inwestuje w stacje ładowania samochodów elektrycznych. „Elektromobilność, zwłaszcza w stolicy Pragi i ogólnie w aglomeracjach miejskich, przyczynia się do lepszego środowiska”, argumentuje Pavel Elis, prezes zarządu i dyrektor generalny PRE. Efektem poczynionych inwestycji jest prawie 400 stacji ładowania, nie tylko w Pradze, ale na terenie całego kraju. „W przyszłości z pewnością będziemy nadal budować stacje ładowania, ponieważ znaczenie elektromobilności będzie nadal rosło”.

Rolą Skody we wspólnym projekcie będzie wybór lokalizacji pod nowe stacje ładowania, koordynowanie ich budowy oraz kwestie związane z marketingiem.

Szacunki w lokalnych mediach przewidują, że do 2030 roku w kraju może być nawet pół miliona samochodów elektrycznych. W samej Pradze władze miasta spodziewają się, że do tego czasu na drogach pojawi się ponad 200 000 pojazdów elektrycznych.

Obecnie Skoda, jako spółka zależna VW, buduje swój elektrycznych model SUVa – Enyaq w siedzibie w Mladej Boleslav. Producent podaje, że wprowadził w 2021 roku na czeski rynek łącznie 832 auta całkowicie elektryczne. Skoda ma w swojej ofercie również hybrydy: Superb iV (640 rejestracji) i Octavię iV (407 rejestracji), które zyskały 31% udział w rynku w kategorii PHEV. Co ciekawe również Hyundai Kona electric na rynek europejski jest produkowany od marca 2020 roku w Czechach w fabryce Hyundaia w Nošovicach.

źródło: skoda, electrive