Sony i Honda połączyły siły

0
SONY, HONDA, SAMOCHODY ELEKTRYCZNE HONDY I SONY, AUTA ELEKTRYCZNE HONDA, SPÓŁKA SONY I HONDY, SONY AUTA ELEKTRYCZNE, SONY PRODUKCJA AUT ELEKTRYCZNYCH, HONDA PRODUKCJA AUT ELEKTRYCZNYCH, AUTA ELEKTRYCZNE OD SONY

Sony i Honda porozumiały się w sprawie utworzenia nowej firmy, która zadebiutuje na rynku aut elektrycznych w 2025 roku. Jej nazwa to Sony Honda Mobility Inc., choć jeszcze nie jest jasne pod jaką marką będą produkowane samochody.

W marcu tego roku Sony i Honda uzgodniły wstępne warunki porozumienia dotyczącego połączenia się obu firm. Nowo powstały podmiot – Sony Honda Mobility Inc. ma być producentem aut elektrycznych. Jak podano w komunikacie prasowym, Sony ma wnieść do projektu swoje doświadczenie w zakresie elektroniki, a Honda będzie odpowiadać za produkcję i sprzedaż pojazdów.

Sony Honda Mobility Inc.

Pierwsze nowe pojazdy produkowane przez utworzoną spółkę powinny trafić do sprzedaży w 2025 roku. Pozostałe szczegóły pozostają na ten moment raczej niejasne. Nie wiadomo, jak będzie się nazywała ich marka, ani na jakiej platformie powstaną. W komunikacie prasowym możemy przeczytać jedynie zapewnienia, że obie firmy wykorzystają w nowym projekcie swoje najnowocześniejsze technologie i wieloletnie doświadczenie.

Sony zapowiadało już wcześniej swoje dwa samochody koncepcyjne z napędem akumulatorowym: sedan Vision-S 01 i crossover SUV Vision-S 02. Choć teraz nie jest jasne, czy którykolwiek z nich faktycznie trafi do produkcji, czy bardziej ich zapowiedzi miały na celu zaprezentowanie zaawansowanych funkcji technologicznych, w tym autonomiczną jazdę, które, jak twierdzi Sony, są na o wiele bardziej zaawansowanym poziomie niż rozwiązania proponowane przez tradycyjnych producentów aut. 

Nie jest też do końca jasna ogólna strategia Hondy. Jak pisaliśmy w kwietniu, ma ona podpisaną umowę z General Motors na zbudowanie, z wykorzystaniem platformy samochodów elektrycznych Ultium GM, dwóch elektrycznych SUV-ów – jednego dla Hondy i jednego dla Acury. Samochody te mają być podobno budowane przez GM w fabryce w Spring Hill w stanie Tennessee i będą korzystać z akumulatorów Ultium dostarczonych również przez GM.

SONY VISION-S, SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY SONY
SONY VISION-S, źródło: Reuters

Ambitna strategia Hondy

Honda zapowiada, że planuje zwiększyć sprzedaż samochodów elektrycznych akumulatorowych i napędzanych ogniwami paliwowymi do 40% całkowitej światowej sprzedaży w perspektywie do 2030 roku i 80% do 2035 roku. Rok 2040 ma być z kolei datą całkowitego przejścia na pojazdy elektryczne.

źródło: Honda