Shell przejmuje Ubitricity – największą publiczną sieć ładowania w Wielkiej Brytanii

0
SHELL, UBITRICITY, PRZEJĘCIE UBITRICITY, SHELL PRZEJMUJE UBITRICITY, STACJE ŁADOWANIA W WIELKIEJ BRYTANII
źródło: Ubitricity

Shell poinformował wczoraj, że przejmuje 100% udziałów w Ubitricity – największej w Wielkiej Brytanii publicznej sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Transakcja ma zostać sfinalizowana w 2021 roku.

Niemiecka firma Ubitricity jest wiodącym dostawcą ładowania pojazdów elektrycznych w UK. Posiada 13,1% rynku punktów ładowania samochodów w Wielkiej Brytanii. Drugie miejsce zajmuje firma BP Pulse z 12% udziałów, a Tesla Supercharger posiada 2,9%.

W Wielkiej Brytanii parkowanie przy ulicy jest bardzo powszechne, stąd duże zapotrzebowanie na uliczne punktu ładowania, które z resztą stale rośnie, chociażby z faktu, że kraj zamierza zakazać sprzedaży samochodów spalinowych do 2030 roku. Ubitricity, która zajmuje się integracją ładowarek do samochodów elektrycznych z infrastrukturą uliczną, np. latarniami, ma na Wyspach ponad 2700 punktów ładowania.

Shell na rynku stacji ładowania pojazdów elektrycznych

W kwietniu 2020 roku Shell ogłosił, że do 2050 roku planuje zredukować emisję netto do 0, być może uda mu się ten cel osiągnąć nawet wcześniej. W związku z tymi planami, firma musi coraz śmielej wchodzić na rynek zielonej energii, a także rynek ładowania pojazdów elektrycznych.

Dzięki przejęciu Ubitricity Shell wejdzie na rynek ładowarek ulicznych. Firma posiada już w Wielkiej Brytanii między innymi ponad 1000 szybkich i ultraszybkich punktów ładowania na 430 stacjach detalicznych.

W ciągu ostatnich kilku lat Shell zainstalował ładowarki na swoich stacjach benzynowych, zainwestował w firmy z sektora stacji ładowania oraz sukcesywnie przejmuje inne firmy z branży na rynku. W październiku 2017 r. koncern przejął NewMotion, wówczas największego w Europie partnera w zakresie ładowania na rynku mieszkaniowym i biznesowym. W maju 2018 roku Shell zainwestował 70 mln dolarów w niemieckiego producenta akumulatorów i ładowarek elektrycznych Sonnen. W styczniu 2019 roku ogłoszono przejęcie Greenlots, firmy zajmującej się ładowaniem pojazdów elektrycznych z siedzibą w Los Angeles.