Mercedes zaprezentował nowy całkowicie elektryczny model EQA

0
MERCEDES EQA PREMIERA
MERCEDES EQA PREMIERA

Mercedes-Benz kilka dni temu zaprezentował model EQA, w pełni elektryczny kompaktowy e-SUV. Zaprezentowana wersja dysponuje mocą 190 KM, a z czasem mają pojawić się również kolejne wersje. Model EQA 250 będzie można zamawiać w Niemczech już od lutego w cenie od 47 540 euro.

Parametry Mercedesa EQA 250

 • Zużycie energii według normy NEDC: 15,7 kWh/100 km, (WLTP: 17,7 kWh/100 km)
 • Zasięg WLTP: 426 km
 • Napęd na przedniej osi, moment obrotowy: 375 Nm
 • Przyspieszenie od 0 do 100 km/h: 8,9 s
 • Prędkość maksymalna: 160 km/h
 • Maksymalna moc rekuperacji: 140 kW

Mercedes EQA wyposażony został w funkcję ECO Asystent, która ma za zadanie sterowanie takimi funkcjami jak żeglowanie i rekuperacja. W zależności od stanu naładowania akumulatora i sytuacji na drodze system określa, jaki styl jazdy jest w danym momencie najbardziej optymalny. Podobnie jak w EQC, kierowca może również ręcznie wybierać stopień rekuperacji z pięciu dostępnych opcji za pomocą łopatek znajdujących się przy kierownicy.

W późniejszym czasie pojawić się powinny wersje z napędem na cztery koła z drugim silnikiem elektrycznym na tylnej osi i mocą ponad 200 kW. Drugi silnik elektryczny nie będzie takiego samego typu jak pierwszy (ASM). Będzie bardziej kompaktowy, synchroniczny z trwałymi magnesami. W modelach, które będą nosić tradycyjne oznaczenie 4MATIC, większość mocy napędowej będzie pochodzić z tylnego silnika.

Planowana jest również wersja o zasięgu ponad 500 km (WLTP), ale niemiecki producent samochodów nie ujawnił jeszcze więcej szczegółów na jej temat. Mercedes-EQ widzi „klucz do dużych zasięgów nie w coraz większych akumulatorach, ale w stałym zwiększaniu wydajności wszystkich komponentów pojazdu”.

MERCEDES EQA SILNIK

Ładowane baterii w Mercedesie EQA

Dzięki 200 ogniwom rozmieszczonym w pięciu modułach bateria ma pojemność użytkową 66,5 kWh. W przypadku standardowej ładowarki sieciowej 11 kW akumulator ładuje się od 10 do 100% w 5:45 h. Przy maksymalnej mocy ładowania DC 100 kW Mercedes podaje, że czas ładowania od 10 do 80% to 30 minut. W tym czasie bateria naładuje 46,55 kWh, co przy podanym czasie ładowania daje średnią moc ładowania 93 kW. Podsumowując, jak podaje producent, EQA jest w stanie zapewnić moc ładowania w granicach blisko 100 kW w bardzo szerokim zakresie.

Wymiary Mercedesa EQA

 • Długość: 4,46 m
 • Szerokość: 1,83 m
 • Wysokość: 1,62 m
 • Rozstaw osi: 2,729 m (tyle samo co GLA)
 • Pojemność bagażnika: od 340 litrów w standardowej konfiguracji do 1320 litrów ze złożonymi oparciami tylnych siedzeń
 • Ładowność: 430 kg (przy pięciu osobach)

Funkcja Electric Intelligence

Dzięki funkcji Electric Intelligence, system nawigacji oblicza najszybszą trasę, biorąc pod uwagę czas potrzebny na ładowanie. W tym celu stale symulowany jest zasięg, uwzględniane są niezbędne postoje na ładowanie, a także inne czynniki takie jak topografia, pogoda, ruch uliczny oraz brany jest pod uwagę styl jazdy kierowcy.
Na ogólną wydajność jazdy ma wpływ również opór powietrza. Mercedes-Benz przy projektowaniu EQA wzorował się na rozwiązaniach wypracowanych dla GLA. Wśród dodatkowych elementów zastosowano zamkniętą osłonę chłodnicy, gładkie, prawie całkowicie zamknięte podwozie oraz aerodynamiczne felgi. W nowym EQA w standardzie montowana jest pompa ciepła, zintegrowana z systemem zarządzania ciepłem.

Wnętrze Mercedesa EQA

W EQA zastosowano liczne detale stylistyczne znane z EQC, między innymi akcenty w kolorze różowego złota w nawiewach, siedzeniach i kluczyku pojazdu. EQA został wyposażony fabrycznie w system nawigacji MBUX, 18-calowe aluminiowe felgi, reflektory LED oraz elektrycznie otwieraną i zamykaną tylną klapę. Jako wyposażenie dodatkowe dostępny jest między innymi hak do przyczepy.
MERCEDES EQA WNĘTRZE
MERCEDES EQA WNĘTRZE

Cena Mercedesa EQA

Podstawowa cena EQA 250 w Niemczech to 47 540 euro. Według producenta model powinien być dostępny do zamówienia już wiosną, a według wewnętrznych dokumentów Mercedesa sprzedaż ruszy już 4 lutego. Niemiecki producent rozważa wprowadzenie Mercedesa EQA również na rynku amerykańskim i kanadyjskim. Nowy elektryczny Mercedes produkowany będzie w Europie i Chinach.