Joe Biden zapowiada wymianę ok. 645 tys. samochodów rządowych na pojazdy elektryczne

0
JOE BIDEN, USA, STANY ZJEDNOCZONE, JOE BIDEN PREZYDENT USA, WYMIANA FLOTY FEDERALNEJ USA, BEV
fot. AP/Associated Press/East News

Prezydent USA Joe Biden ogłosił, że zastąpi całą flotę federalną USA amerykańskimi samochodami elektrycznymi. W sumie chodzi o ponad 645 000 pojazdów.

Zgodnie z najnowszym raportem o flocie federalnej USA, składa się ona z około 645 tys. pojazdów, w tym ok. 245 tys. pojazdów cywilnych, ok. 173 tys. pojazdów wojskowych i ok. 225 tys. pojazdów pocztowych. Podczas kampanii prezydenckiej Biden wiele razy poruszał temat amerykańskich pojazdów elektrycznych. Na razie oprócz ogólnej zapowiedzi, żadne szczegóły planu wymiany floty nie zostały jak dotąd opublikowane.

Cały proces będzie odbywał się sukcesywnie. Wcześniejsze wycofanie niektórych pojazdów byłoby z pewnością znacznym kosztem, a niektóre pojazdy specjalistyczne, zanim dojdzie do ich wymiany, będą wymagały większego rozwoju technologicznego po to, aby dało się je zelektryfikować. Z pewnością gotowe do wymiany są za to samochody pocztowe, w tym model Grumman LLV, używany przez pocztę od późnych lat 80-tych. Auta te pokonują krótkie, stałe, codzienne trasy z wieloma przystankami na drodze. Właśnie w takich warunkach samochody elektryczne sprawdziłyby się idealnie.