Ile kosztuje ładowanie EV na publicznych stacjach AC i DC w Polsce? [AKTUALIZACJA]

0
Ile kosztuje ładowanie na publicznych stacjach AC i DC w Polsce?, KOSZT ŁADOWANIA AC, KOSZT ŁADOWANIA AC W POLSCE, KOSZT ŁADOWANIA DC, KOSZT ŁADOWANIA DC W POLSCE, KOSZTY ŁADOWANIA, KOSZTY ŁADOWANIA EV+, KOSZTY ŁADOWANIA GO+EAUTO, KOSZTY ŁADOWANIA GREENWAY, KOSZTY ŁADOWANIA INNOGY, KOSZTY ŁADOWANIA ORLEN, KOSZTY ŁADOWANIA PGE, KOSZTY ŁADOWANIA TAURON, STAWKA ŁADOWANIA GO+EAUTO, STAWKA ŁADOWANIA GREENWAY, STAWKA ŁADOWANIA INNOGY, STAWKA ŁADOWANIA LOTOS, STAWKA ŁADOWANIA ORLEN, STAWKA ŁADOWANIA PGE, STAWKA ŁADOWANIA TAURON

Jakie są koszty ładowania samochodów elektrycznych w 2022 roku? Jak zmieniły się ceny przez ostatni rok? Czy „Nowy Ład” wpłynął na stawki za ładowanie? Zebraliśmy dane od dziewięciu ogólnodostępnych operatorów stacji ładowania w Polsce i odświeżyliśmy naszą analizę z ubiegłego roku.

Koszt ładowania aut elektrycznych na stacjach ładowania w Polsce

Aktualizacja: Ile kosztuje ładowanie EV? [Aktualizacja – kwiecień 2022]

Zgodnie z licznikiem elektromobilności przygotowywanym przez PSPA, na koniec grudnia 2021 r. w Polsce działały 1932 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

LICZNIK ELEKTROMOBILNOŚCI, Ile kosztuje ładowanie na publicznych stacjach AC i DC w Polsce?, KOSZT ŁADOWANIA AC, KOSZT ŁADOWANIA AC W POLSCE, KOSZT ŁADOWANIA DC, KOSZT ŁADOWANIA DC W POLSCE, KOSZTY ŁADOWANIA, KOSZTY ŁADOWANIA EV+, KOSZTY ŁADOWANIA GO+EAUTO, KOSZTY ŁADOWANIA GREENWAY, KOSZTY ŁADOWANIA INNOGY, KOSZTY ŁADOWANIA ORLEN, KOSZTY ŁADOWANIA PGE, KOSZTY ŁADOWANIA TAURON, STAWKA ŁADOWANIA GO+EAUTO, STAWKA ŁADOWANIA GREENWAY, STAWKA ŁADOWANIA INNOGY, STAWKA ŁADOWANIA LOTOS, STAWKA ŁADOWANIA ORLEN, STAWKA ŁADOWANIA PGE, STAWKA ŁADOWANIA TAURON

Założenia analizy

Na wstępie warto zaznaczyć, że obecnie na polskim rynku aut elektrycznych mamy już dostępnych kilkadziesiąt modeli, które oczywiście różnią się między sobą parametrami. Z tego względu analiza ta nie będzie uniwersalna dla wszystkich modeli, więc musieliśmy przyjąć pewne założenia: pojemność akumulatora trakcyjnego to minimum 60 kWh netto, maksymalna moc ładowania 100 kW+, ładowarka pokładowa obsługującą prąd przemienny o mocy 11 kW.

Dodatkowo przyjęliśmy, że użytkownik samochodu elektrycznego należy do EV Klub Polska (największego w Polsce klubu użytkowników aut elektrycznych), dzięki któremu bezpłatnie jest w stanie uzyskać 10% rabatu na ładowanie w sieciach GreenWay Polska (GW) oraz GO+EAuto (jeśli jeszcze nie należycie do EV Klub Polska to warto dołączyć, polecamy!).

Ładowanie: dla wolnego ładowania (AC) przyjęliśmy czas ładowania 3 godziny i 33 kWh pobranej energii elektrycznej. Z kolei przy szybszym ładowaniu (DC) o mocy 50 kW, przyjęliśmy, że ładowanie będzie trwać około 40 min, a pobrane zostanie 28 kWh energii elektrycznej (pamiętajcie, że często nie ładujemy od „zera” oraz czasami akumulator trakcyjny jest zimny, w związku z czym mało kiedy jesteśmy w stanie przyjąć przez cały czas ładowania maksymalną moc 50 kW). Wyliczając stawki za ładowanie na stacjach 90/100 kW przyjęliśmy również czas na poziomie 40 minut i pobraną ilość energii na poziomie 55 kWh.

Przeczytaj też: W tym roku ruszą kolejne 44 stacje ładowania na MOP-ach

Rabat na ładowanie w sieci GreenWay i GO+EAuto dla Klubowiczów

Operatorzy GreenWay Polska i GO+EAuto oferują aż do 10% rabatu dla klubowiczów EV Klub Polska. Rejestracja w Klubie jest darmowa i dostępna dla wszystkich, dlatego w naszych obliczeniach, przy wyliczaniu stawki dla tych obu tych operatorów postanowiliśmy uwzględnić obecny 10% rabat – aż żal nie skorzystać 😉

Ile kosztuje wolne ładowanie (AC) 11/22 kW?

W przypadku stacji ładowania prądem przemiennym (AC) do 22 kW rozpiętość cen jest całkiem spora. Najkorzystniejszą stawkę za 1 kWh (0,77 zł) uzyskacie w sieci GreenWay Polska (jeśli posiadacie najwyższą opcję abonamentu – Energia Max, opłata to 76,82 zł miesięcznie). Koszt abonamentu GreenWay Energia Plus to 25,60 zł miesięcznie. Jeśli nie posiadacie wykupionego żadnego abonamentu to najlepsze stawki za ładowanie 11 kW przy wyżej wymienionych założeniach uzyskacie na ładowarkach PGE Nowa Energia oraz GreenWay Polska (wystarczy posiadać konto, bez abonamentu). W takich warunkach zapłacicie 0,99 zł/kWh. Z kolei po drugiej stronie wykresu znajdują się LOTOS z opłatą 1,79 zł/ kWh (stała stawka 59 zł za sesję ładowania) oraz PKN Orlen ze stawką 2,46 zł/kWh za ładowanie AC na szybkich stacjach ładowania DC (przez dodatkowe opłaty za minutę przy ładowaniu powyżej 1h) – wyjaśnienie cennika Orlenu znajduje się poniżej.

Cennik za ładowanie na Orlenie – uwaga na pułapkę

Uwaga na Orlen, ponieważ można zostać niemile zaskoczonym dodatkową opłatą za postój (0,34 zł/min), już po upływie 60 minut, korzystając z prądu przemiennego AC, czyli złącza Type2 na stacjach szybkiego ładowania (DC) oraz po upływie 300 minut ładując się na stacjach AC. Przy naszych założeniach (ładownie przez 3 godziny i 33 kWh pobranej energii ze złącza Typu 2 na stacji DC), koszt 1 kWh wyniósłby zamiast 1,22 zł/kWh aż 2,46 zł/kWh i wypadłby on zdecydowanie najmniej korzystnie pośród konkurencji. Należy pamiętać, że ładowanie AC jest ładowaniem wolnym i zwykle trwa ono co najmniej kilka godzin.

GREENWAY POLSKA, GREENWAY POLSKA PROGRAM, GREENWAY POLSKA NOWY CENNIK, GREENWAY POLSKA OBNIŻKA VAT, GREENWAY POLSKA NOWY CENNIK OD 1 LUTEGO 2022, GREENWAY POLSKA NOWY CENNIK 2022, GREENWAY POLSKA NOWY CENNIK TARCZA ANTYINFLACYJNA 2.0
Cennik Orlen Charge Źródło: orlencharge.pl

Warto również zaznaczyć, że stacje ładowania Orlenu zlokalizowane są nie tylko przy trasach, ale bardzo często także w miastach (tym bardziej teraz, po przejęciu stacji Energi). Dlatego wielu posiadaczy samochodów elektrycznych oraz hybryd typu plug-in (PHEV) poruszając się po mieście jest zainteresowanych ładowaniem prądem AC korzystając m.in. ze stacji DC. Warto zatem mieć dodatkową opłatę z tyłu głowy.

Stawki za szybkie ładowanie DC (50 kW) w Polsce

Jeśli chodzi o ładowanie na ładowarkach DC 50 kW, to zgodnie z naszymi założeniami, po 40 minutach ładowania i pobraniu 28 kWh najtaniej wychodzi ponownie na stacjach GreenWay Polska dla posiadaczy najwyższego abonamentu (0,99 zł/kWh). Jednak jeśli nie posiadacie abonamentu to liderem okazuje się GO+EAuto (po uwzględnieniu 10% zniżki dla klubowiczów EV Klub Polska) – 1,44 zł/kWh, a najdrożej jest na stacjach Lotos (2,11 zł/kWh) i Tauron (2,31 zł/kWh). Lotos od lutego tego roku podniósł stawkę za ładowanie z 24 zł do aż 59 zł za sesję ładowania, rok temu w naszym zestawieniu Lotos okazał się najtańszy (0,53 zł/kWh).

Przeczytaj też: BP: Już niedługo stacje ładowania EV będą bardziej rentowne niż dystrybutory paliw

Ceny szybkiego ładowania DC 90/100 kW

Jedynie pięciu operatorów z analizowanej grupy oferuje swoim klientom ładowanie na stacjach ładowana DC 90/100 kW lub o większej mocy. Są to: GreenWay Polska, PKN Orlen, IONITY, Ekoen i Tauron.

W przypadku korzystania z ładowarek o mocach 90 lub 100 kW, których w Polsce zaczyna coraz dynamiczniej przybywać (liderem takich stacji jest obecnie PKN Orlen) założyliśmy, ze ładowanie trwa 40 minut i w tym czasie pobrane zostanie 55 kWh. Po raz kolejny najlepszym rozwiązaniem okazuje się abonament Energia Max w sieci GreenWay Polska (stawka 1,07 zł/kWh). Dla użytkowników EV bez abonamentu korzystną stawkę posiada Ekoen (1,36 zł/kWh) jednak na ten moment mamy w Polsce tylko jeden hub tej firmy, więc niezbyt często będzie on po drodze. Podobną stawkę do Ekoenu posiada IONITY w zależności od tego, od którego producenta EV mamy kartę oraz jaki abonament wybierzemy. Może to być nawet 1,35 zł/kWh za ultraszybkie ładowanie w KIA Charge lub 1,5 zł/kWh posiadając IONITY Passport. Z kolei jeśli nie posiadacie abonamentu w IONITY to takie ładowanie może być rekordowo drogie – 3,5 zł/kWh.

Warto zaznaczyć, że od 1 lutego obowiązują nowe, obniżone stawki za ładowanie na wybranych sieciach stacji ładowania. Są to obecnie: GreenWay Polska, PKN Orlen i Ekoen oraz kilka firm związanych z IONITY, np. KIA Charge, czy BMW Charging. Ceny netto pozostały niezmienione, a obniżona została końcowa cena brutto – w wyniku kontrowersyjnej obniżki podatku VAT wprowadzonej w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0. Kontrowersyjnej, ponieważ zdania Dostawców Usług Ładowania są podzielone co do interpretacji przepisów obniżki VAT i zmiany pozycji na fakturach ze sprzedaży usługi ładowania na sprzedaż energii. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Z kolei jeśli chcielibyście wrócić pamięcią do końcówki 2020 roku i przypomnieć sobie nasze ostatnie porównanie stawek za ładowanie – znajduje się ono pod tym linkiem.