We Francji powstanie jedna z największych kopalni litu w UE

0
KOPALNIA LITU, IMERYS KOPALNIA LITU, KOPALNIE LITU W EUROPIE, LIT DO PRODUKCJI AKUMULATORÓW DO AUT ELEKTRYCZNYCH, PRODUKCJA AKUMULATORÓW DO AUT ELEKTRYCZNYCH, SAMOCHODY ELEKTRYCZNE

Imerys, światowy lider w dziedzinie specjalistycznych rozwiązań opartych na minerałach dla przemysłu, ogłosił rozpoczęcie przełomowego projektu eksploatacji litu (Projekt EMILI) w swoim zakładzie w Beauvoir we Francji. Realizacja projektu z pewnością zwiększy niezależność przemysłową Europy w czasie, gdy producenci samochodów i akumulatorów są silnie uzależnieni od importowanego litu.

Wyniki przeprowadzonych badań potwierdzają, że złoże przeznaczone do eksploatacji charakteryzuje się bardzo atrakcyjnymi stężeniami i ilościami litu. Imerys zamierza produkować 34 000 ton wodorotlenku litu rocznie, począwszy od 2028 roku. Wydobycie ma trwać co najmniej 25 lat. Przy takim poziomie wydobycia Grupa stanie się wiodącym dostawcą na europejski rynek baterii i kluczowym graczem w światowym przemyśle. Kopalnia podziemna litu ma powstać w Allier – francuskim departamencie położonym w regionie Owernia-Rodan-Alpy. Obecnie największym producentem litu w Europie jest Portugalia.

Zespół Imerys pracował nad projektem Emili przez ostatnie 18 miesięcy. Jak czytamy w komunikacie prasowym, ilość wydobywanego litu ma umożliwić produkcję około 700 000 akumulatorów do pojazdów elektrycznych rocznie. „Przyczyni się to do realizacji celu wyznaczonego przez Prezydenta – wyprodukowania 2 mln pojazdów elektrycznych we Francji do 2030 roku. Projekt będzie również wspierany przez rząd.” – zapowiedział Bruno Le Maire, francuski Minister Gospodarki, Finansów oraz Suwerenności Przemysłowej i Cyfrowej.

Przeczytaj również: Stan elektromobilności na świecie – raport IEA Global EV Outlook 2022

Odpowiedzialne górnictwo

Imerys chce, aby budowa i eksploatacji kopalni litu były prowadzone z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz lokalnych społeczności. Firma zobowiązała się do rozwijania projektu zgodnie ze standardem IRMA (Initiative for Responsible Mining Assurance). Jest to punkt odniesienia dla odpowiedzialnego górnictwa. Imerys zapowiada również dążenie do zmniejszenie emisji CO2 ze swojej działalności, w celu produkcji litu z mniej niż połową emisji CO2 typowych istniejących na świecie zakładów produkujących lit ze skał twardych. Emisja ma zostać ograniczona m.in. poprzez wprowadzenie elektrycznego transportu, transportu podziemnymi rurociągami, pociągami oraz poprzez wykorzystanie francuskiego miksu energii elektrycznej (z dużym udziałem energii jądrowej). 

Ambitny projekt przemysłowy

Szacuje się, że w oparciu o najbardziej zaawansowaną technologię projekt będzie wymagał nakładów na budowę w wysokości około 1 mld euro. Jak podaje Imerys, koszt litu produkowanego w Beauvoir wyniesie około 7-9 €/kg. Będzie to konkurencyjna cena, zwłaszcza na rynku europejskim. 

Po zakończeniu laboratoryjnej i przemysłowej fazy pilotażowej produkcja i komercjalizacja mają się rozpocząć w ciągu najbliższych pięciu lat. Przewiduje się, że w regionie Auvergne Rhône-Alpes powstanie 1000 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy oraz międzynarodowe centrum doskonalenia w zakresie wydobycia litu ze skał twardych.

źródło: imerys.com