Producent surowców do produkcji baterii otwiera zakład w Polsce

0
EGE KIMYA W POLSCE, STARGARD PRODUKCJA SUROWCÓW DO BATERII, BATERIE DO AUT ELEKTRYCZNYCH, AKUMULATORY DO AUT ELEKTRYCZNYCH, EGE KIMYA POLAND, EGE KIMYA W STARGARDZIE

Do Polski wchodzi turecka firma z sektora chemicznego. EGE Kimya, bo o niej mowa, zbuduje w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii w Stargardzie zakład, gdzie produkowane będą sole niklu oraz kobaltu. Są to kluczowe surowce do produkcji baterii do samochodów elektrycznych.

Inwestorzy podczas procesu inwestycyjnego otrzymali pełne wsparcie ze strony PAIH – Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Fabryka w Stargardzie będzie to pierwszy zakład produkcyjny firmy poza Turcją.

Celem powstającej inwestycji Ege Kimya o wartości 140 mln złotych jest dostarczanie siarczanu niklu i kobaltu do odbiorców zlokalizowanych w Polsce oraz w innych krajach UE. Inwestor dokonał już zakupu działki o powierzchni 11 ha w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii w Stargardzie. W obecnej fazie projektu wykorzystana będzie jedna trzecia powierzchni zakupionego terenu. Reszta działki posłuży do poszerzania gamy produktowej oraz rozbudowy mocy produkcyjnych fabryki w przyszłości.

Jak argumentuje PAIH, realizacja projektu będzie kolejnym krokiem pozwalającym na rozwój zrównoważonego łańcucha dostaw dla producentów baterii działających w Polsce. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na pierwszą połowę 2024 roku.

Przeczytaj również: Shell otworzył najszybszą stację ładowania w Austrii

Elektromobilność to ogromna i wciąż rosnąca gałąź gospodarki. W Polsce szybko powiększa się liczba firm rozwijających produkcję w tym właśnie sektorze. Już teraz w naszym kraju ulokowana jest produkcja 30% wszystkich powstających w Europie baterii do pojazdów elektrycznych. Bardzo mnie cieszy, że poszerzamy ten sektor o kolejną inwestycję. Dzięki niej będziemy mogli jeszcze bardziej wzmocnić naszą pozycję lidera wśród państw zaangażowanych w budowę europejskiego łańcucha dostaw sektora bateryjnego” – powiedział Krzysztof Drynda, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Ege Kimya chce wykorzystać w procesie produkcyjnym bezemisyjne technologie będące wynikiem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych. Energia wykorzystywana do produkcji ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii. W fabryce w Stargardzie prowadzona będzie również działalność B+R. Dzięki zlokalizowaniu fabryki w Polsce europejskie koncerny samochodowe i producenci baterii będą mogli istotnie obniżyć ślad węglowy swojej produkcji.

Współpraca PAIH

W przygotowanie oferty inwestycyjnej oraz wizyt lokalizacyjnych bezpośrednio zaangażowana była PAIH. Pracownicy Agencji pomagali również w wyborze konkretnej działki inwestycyjnej. W obsłudze inwestycji w Stargardzie uczestniczyły też Kostrzyńsko-Słubicka SSE, Urząd Marszałkowski woj. Zachodniopomorskiego oraz UM Stargard.

Zdecydowaliśmy się na inwestycję w północno-zachodniej Polsce przede wszystkim ze względu na bliskość potencjalnych klientów. Dodatkowymi argumentami przemawiającymi na korzyść Stargardu była dostępność mediów umożliwiających zaawansowaną produkcję chemiczną, dostęp do linii kolejowej, drogi szybkiego ruchu oraz bliskość portu w Świnoujściu. Nasza fabryka w Polsce nie tylko pozwoli na zapewnienie kluczowych produktów do produkcji baterii do samochodów elektrycznych ale również, dzięki właśnie lokalizacji oraz wykorzystaniu zielonych źródeł energii, pozwoli na zminimalizowanie śladu węglowego samochodów elektrycznych produkowanych w Europie” – argumentuje Erez Navaro, Członek Zarządu Ege Kimya.

O Ege Kimya

Ege Kimya to firma z siedzibą w Turcji. Jest dostawcą chemikaliów do ponad 10 sektorów przemysłu, takich jak m. in. produkcja farb, detergentów, opon, katalizatorów czy budownictwo. Firma posiada 65-letnie doświadczenie w wyspecjalizowanej produkcji chemicznej oraz działalności badawczo-rozwojowej. Ege Kimya jest również partnerem wielu międzynarodowych koncernów takich jak Evonik, Albemarle Catalysts czy Euclid Chemical.

źródło: paih.gov.pl