Typowy roczny koszt paliwa dla pojazdów elektrycznych waha się pomiędzy 500 a 800 dolarów

0

Agencja Ochrony Środowiska w USA zbadała roczne koszty paliwa samochodów dla różnych rodzajów układów zasilających.

Do badania przyjęto typowy przebieg roczny na poziomie 24 000 km (15 000 mil) w tym 55% miasto i 45% autostrady. Pojazdy elektryczne są po prostu nie do pobicia. Całkowity koszt paliwa dla pojazdów typu plug-in w Ameryce wygląda w następujący sposób:

  • BEV (battery electric vehicle – pojazdy 100% elektryczne) – całkowity roczny koszt waha się pomiędzy 500-800 dolarów,
  • PHEV (plug-in hybrid electric vehicle – hybrydy typu plug-in) – całkowity roczny koszt waha się pomiędzy 550-1850 dolarów.

Szczególnie ważne jest zaznaczenie, że oszczędności są proporcjonalne do przejechanego dystansu i stylu jazdy kierowcy. Dlatego w szacunkach mogą być pewne rozbieżności.

Spośród wszystkich rodzajów napędów szacowane roczne koszty paliwa dla modeli z 2017 roku są najniższe dla samochodów elektrycznych.


Roczne koszty paliwa dla pojazdów hybrydowych typu plug-in (PHEV) są silnie uzależnione od zasięgu baterii danego pojazdu.


W hybrydowych pojazdach elektrycznych (HEV – bez możliwości ładowania z gniazdka) technologia ta jest wykorzystywana nie tylko do maksymalizacji oszczędności paliwa, jak w modelu Hyundai Ioniq Blue z rocznymi kosztami paliwa w wysokości około 600 dolarów, ale również dla zwiększenia osiągów, jak w Ferrari LaFerrari Aperta z rocznymi kosztami paliwa wynoszącymi 3 250 dolarów.

Szacowane roczne koszty paliwa konwencjonalnych pojazdów z silnikami benzynowymi wyniosły od 900 do 3 850 dolarów – największa rozpiętość, ale także kategoria z największą liczbą dostępnych modeli.

Założenia jakie były brane do obliczeń:

Roczny przebieg to 15 000 mil

55% jazdy w mieście, 45% jazdy autostradą

2,33 dolara za galon dla zwykłej benzyny bezołowiowej, 2,82 dolara za galon za benzynę o zwiększonej ilości oktanów, 2,57 dolara za galon dla oleju napędowego i 0,13 dolara za kilowatogodzinę energii elektrycznej.

Szacunki kosztów paliw PHEV opierają się na mieszanych kosztach benzyny i energii elektrycznej.


Źródło: energy.gov