Honda zbuduje trzy dedykowane platformy EV

0
HONDA, HONDA SAMOCHODY ELEKTRYCZNE, AUTA ELEKTRYCZNE HONDA, HONDA EV, STRATEGI HONDY, HONDA PLATFORMA, BEV, PLANY SPRZEDAŻY HONDY, HONDA ELEKTRYFIKACJA

Honda planuje budowę trzech nowych platform dla pojazdów elektrycznych. Ma to pomóc w osiągnięciu celu produkcji ponad 2 milionów samochodów elektrycznych rocznie w perspektywie do 2030 roku. Pierwsza platforma zadebiutuje za dwa lata.

Honda w 2024 roku ma wprowadzić na japoński rynek mini samochód elektryczny, który zostanie zbudowany na nowej dedykowanej platformie. Z kolei kolejny elektryczny model, tym razem oparty na „dużej platformie” zadebiutuje w 2026 roku w Ameryce Północnej.

Koreański producent nie podał jeszcze danych technicznych dotyczących napędów ani wielkości akumulatorów. Honda zapowiada, że nowo powstałe platformy zostaną wykorzystane również do produkcji kolejnych aut.

HONDA, HONDA SAMOCHODY ELEKTRYCZNE, AUTA ELEKTRYCZNE HONDA, HONDA EV, STRATEGI HONDY, HONDA PLATFORMA, BEV, PLANY SPRZEDAŻY HONDY, HONDA ELEKTRYFIKACJA

Trzecia platforma to niedawno ogłoszona platforma, która zostanie wyprodukowana wspólnie z General Motors. Będzie ona przeznaczona do produkcji niedrogich pojazdów elektrycznych średniej wielkości. Ma zadebiutować w 2027 roku. Na razie nie wiadomo, w czyich zakładach platforma ta będzie produkowana.

Przeczytaj również: Kia przedstawia strategię przejścia na samochody elektryczne

Współpraca Hondy i GM

Dodatkowo, koncern GM od 2024 roku ma rozpocząć produkcję dwóch elektrycznych SUV-ów dla Hondy w Ameryce Północnej. Będą one oparte na platformie GM Ultimum. Prawa do platformy Ultimum należą właśnie do firmy General Motors. Honda otrzyma również nowej generacji akumulatory Ultim.

Plany strategiczne Hondy

Plany Hondy to produkcja od 750 000 do 800 000 pojazdów elektrycznych w Ameryce Północnej i Chinach w 2030 roku. Kolejne 400 000 do 500 000 pojazdów elektrycznych ma powstać w Japonii i na innych rynkach. Wszystko to ma się złożyć na cel Hondy, jakim jest produkcja ponad 2 milionów aut elektrycznych rocznie na świecie do 2030 roku. Do tego czasu koreański producent chce mieć w swoim elektrycznym portfolio 30 modeli aut elektrycznych.

źródło: reuters