Czy MINI stanie się marką wyłącznie samochodów elektrycznych?

0

BMW zamierza wyprodukować nowy samochód elektryczny – MINI Electric. Wejście na rynek planowane jest w ciągu najbliższych kilku lat. Jak zasugerował jeden z członków zarządu firmy, może to być początek przejścia MINI na produkcję wyłącznie samochodów elektrycznych. Podobny krok wykonał Daimler ze swoją marką Smart w USA. Obie linie samochodów, od BMW i Daimlera, są dedykowane do wydajnego poruszania się po mieście, a to dobra przesłanka do ich zelektryfikowania.  Jednak w przypadku Smartów ruch ten mógł zostać wykonany za wcześnie. Samochody elektryczne nie mogły konkurować z ich spalinowymi odpowiednikami. Doprowadziło to do utraty dwóch trzecich dealerów na amerykańskim rynku. Pomimo tych złych wiadomości, BMW rozważa wykonanie tego samego ruchu. Jak dowiadujemy się z wypowiedzi Petera Schwarzenbauera, członka zarządu marki, prowadzone są rozmowy z producentami z wielu krajów w celu rozwinięcia nowych elektrycznych MINI:

Rozmawiamy z wieloma producentami na całym świecie, nie tylko z tymi z Chin, o tym, jak zelektryfikować małe samochody. Nie mamy jednak jeszcze żadnego wniosku z naszych rozmów.

Nie znamy również potencjalnych partnerów przedsięwzięcia. Podobno w ich gronie ma się znaleźć China’s Great Wall Motor Co. BMW jest znane z tego, że współpracuje z innymi producentami nad samochodami MINI, a nawet nad innymi autami pod swoją główną marką.

Niemiecki koncern całkiem niedawno pokazał pierwszy koncept elektrycznego MINI. Wersja produkcyjna planowana jest na 2019 rok. W najbliższych latach koncern planuje stworzyć również nowy pojazd – iNEXT. Będzie to autonomiczny, całkowicie elektryczny sedan, który ma być konkurencją dla Tesli Modelu S. Planowana data wejścia na rynek to 2021 rok.

Do 2021 roku wielu ludzi będzie chciało mieć ten samochód. Będzie miał on normalną, dostępną cenę.