Shenzhen to chińskie miasto posiadające flotę 16 tys. autobusów elektrycznych

0

Shenzen dało bardzo dobry przykład jak zelektryfikować cały transport publiczny, kupując ogromną flotę ponad 16 000 autobusów elektrycznych.

Coraz częściej słyszymy o przypadkach zakupu autobusów elektrycznych do flot transportu publicznego w miastach na całym świecie. Jednak nikt do tej pory nie zrobił tego na taką dużą skalę jak chińskie miasto Shenzen. Ta metropolia już od kilku lat sukcesywnie zaopatrywała się w elektryczne miejskie autobusy, a w tym tygodniu ogłosili, że posiadają już aż 16 000 sztuk tych pojazdów. Shenzen już wcześniej przodowało w wielkości elektrycznej floty autobusów. Planowano przejście na autobusy wyłącznie elektryczne w 2018 roku, ale udało się to wcześniej, czego dowiadujemy się z ogłoszenia Miejskiej Komisji Transportowej.

Stan na dziś jest taki, że 12 milionowe miasto ma 16 359 elektrycznych miejskich autobusów. Aby osiągnąć ten cel, Shenzen zainwestowało setki milionów dolarów więcej niż wymagałaby tego zwykła aktualizacja floty, by kupić wiele różnych autobusów elektrycznych i stacji ładowania.

Miasto zbudowało 8000 punktów ładowania mieszczących się na 510 stacjach ładowania. Daje to możliwość ładowania około połowy floty w jednym momencie.
Szacuje się, że flota oszczędza aż 345 000 ton paliwa rocznie i redukuje emisję dwutlenku węgla o 1,35 miliona ton. Ale autobusy elektryczne nie są jedynym pojazdem elektrycznym przeznaczonym dla tego wielkiego miasta. Wprowadzone zostały również pewne regulacje, aby szybko zaktualizować flotę taksówek również do samochodów elektrycznych. Z 12 518 taksówek działających w Shenzhen, podobno 62,5 % z nich jest zasilanych energią elektryczną, a planowane bardzo szybkie zwiększenie tej liczby do 100% . Zheng Jingyu, szef działu transportu publicznego w miejskim biurze administracji transportu publicznego, skomentował:

Będziemy stopniowo zastępować istniejące taksówki spalinowe na takie z silnikami elektrycznymi i zrealizujemy nasz cel do roku 2020 , a może uda nam się wcześniej.

Jest to ambitny cel, ale jego szybsza realizacja nie będzie bardzo zaskakująca, biorąc pod uwagę sukces związany z autobusami elektrycznymi.

Przykład Shenzen jest niezwykle imponujący. Jak pamiętacie, w tym roku 12 dużych miast na całym świecie zobowiązało się do kupowania wyłącznie elektrycznych autobusów począwszy od 2025 roku. Była to wiadomość, która wzbudziła nasz ogromny podziw, ale obecnie, patrząc na przykład Shenzen, widzimy, że zajmie to jeszcze wiele lat zanim floty tych 12 miast staną się wyłącznie elektryczne, podczas gdy ta chińska metropolia ma to już za sobą.

Źródło: electrek.co