GreenWay posiada w Polsce już 200 stacji ładowania i 10 magazynów energii

0
GREENWAY STACJE ŁADOWANIA, MAGAZYN ENERGII

GreenWay Polska oferuje swoim klientom już ponad 200 stacji ładowania. Dwusetna stacja została uruchomiona w galerii handlowej Elektrownia Powiśle w Warszawie. W lipcu firma zainstalowała w Polsce także dziesiąty magazyn energii znajdujący się przy stacji ładowania.

Mimo pandemii COVID-19 rynek EV w Polsce systematycznie się rozwija. Jak wynika z prowadzonego przez PSPA i PZPM “Licznika elektromobilności”, w pierwszym półroczu 2020 r. liczba osobowych BEV i PHEV zwiększyła się o 3 275 sztuk, czyli o 65% więcej niż w porównywalnym okresie w roku 2019. Rozwija się również infrastruktura – na koniec czerwca 2020 r. liczba ogólnodostępnych stacji ładowania w Polsce wyniosła 1 194, z czego 390 stanowiły szybkie ładowarki DC.

GreenWay Polska jest częścią międzynarodowego holdingu działającego w Polsce i Słowacji. Łącznie w obu krajach GrrenWay udostępnił kierowcom EV ponad 300 stacji ładowania: 200 w Polsce oraz 110 na Słowacji.

“Cały czas rozbudowujemy naszą sieć, pomimo wolniejszego niż zakładane tempa rozwoju rynku samochodów – powiedział Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska. – Ważne jest, aby elektromobilność osiągnęła masę krytyczną, a to z kolei zależy od zasięgu sieci ładowania. Poprzez rozbudową sieci zwiększamy komfort używania elektryków”.

Rozbudowa sieci GreenWay Polska to nie tylko nowe ładowarki. W lipcu firma uruchomiła cztery kolejne magazyny energii połączone ze stacjami ładowania o dużej mocy. Obecnie łączna ich liczba w sieci GreenWay w Polsce wynosi dziesięć sztuk. Dodatkowo zainstalowany został jeden magazyn, który oczekuje na uruchomienie stacji ultraszybkiego ładowania. Każdy magazyn dysponuje pojemnością 90 kWh oraz mocą 60 kW.

Magazyn energii, zwany WattBoosterem, zapewnia maksymalną moc stacji, również przy ograniczonej mocy przyłącza energetycznego. Urządzenie tego typu zapewnia krótki czas ładowania nawet w sytuacji, gdy moc stacji ograniczona jest przez spółkę do 40 kW, co wynika z wysokich opłat dystrybucyjnych. Przy przyłączeniu stacji do sieci z mocą 40 kW, magazyn umożliwia uzupełnianie energii z łączną mocą dochodzącą do 100 kW.

Pierwszy magazyn energii w Polsce, zainstalowany był na początku 2019 roku w Galerii Metropolia w Gdańsku. Energia w tym Wattboosterze magazynowana jest w zużytych bateriach z pojazdów elektrycznych, które w ten sposób otrzymują drugie życie. W pozostałych magazynach zainstalowano nowe akumulatory. Stacje ładowania wykorzystujące magazyny energii i tym samym dysponujące zwiększoną mocą ładowania działają obecnie w następujących lokalizacjach (w nawiasach podano moce ładowarek):

Galeria Metropolia, Gdańsk (80 kW)
Port Kopytkowo przy autostradzie A1 (100 kW)
Chata Góralska, Ciechocinek (100 kW)
Porto Fino, Lućmierz (100 kW)
Stacja Paliw Posiłek, Krapkowice (100 kW)
Shopin, Łódź (100 kW)
Stacja paliw Bp, Przyłęk (100 kW)
Stacja Paliw Gramax, Mława (100 kW)
Stacje Orlen, Brzeg (100 kW)

W najbliższym czasie zostanie także uruchomiona ultraszybka ładowarka wyposażona w magazyn energii na stacji paliw BP w Strzelcach Opolskich. Maksymalna moc ładowania wyniesie 200 kW.

Dodatkowo GreenWay dysponuje jeszcze trzema magazynami energii na Słowacji. Pierwszy z nich powstał w Bratysławie na początku 2018 r..

Magazyny energii zarówno w Polsce, jak i w Słowacji powstały dzięki wsparciu Komisji Europejskiej. Projekt, który jest wspierany przez instrument Unii Europejskiej „Łącząc Europę” przyczynia się w znacznym stopniu do dalszej rozbudowy infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Poza magazynami energii budowa samych stacji ładowania wspierana jest także przez EIB.

Źródło: ORPA