Norwegia: Tesla zamierza otworzyć kolejne Superchargery dla wszystkich EV

0
TESLA SUPERCHARGERY, ILE SUPERCHARGERÓW TESLI W EUROPIE, LICZBA SUPERCHARGERÓW, LISTA SUPERCHARGERÓW, ŁADOWANIE TESLI, GDZIE NAŁADOWAĆ TESLĘ, STACJE ŁADOWANIA, ŁADOWARKI TESLI

Tesla otworzyła niedawno w Holandii 10 stacji Supercharger do użytku przez inne pojazdy elektryczne. Wygląda na to, że jak dotąd projekt wypadł naprawdę dobrze. Teraz Tesla chce udostępnić kolejne Supechargery, tym razem w Norwegii.

Projekt pilotażowy w Holandii będzie najpewniej kontynuowany. Teraz przyjdzie prawdopodobnie kolej na Norwegię. Bilbransje24, norweski serwis informacyjny, opublikował list napisany przez przedstawiciela Tesli Patrika Gayer, kierownika ds. polityki publicznej i stosunków rządowych, do norweskiego Ministerstwa Transportu, a oto jego fragment: „Obecnie badamy inne rynki pod kątem potencjalnego rozszerzenia projektu pilotażowego. Dlatego bardzo chcielibyśmy się z Państwem spotkać, aby opowiedzieć więcej o naszych planach…”

Nie podano, kiedy Tesla zamierza udostępnić swoje ultraszybkie stacje ładowania, chociaż poprzednie doniesienia mówią, że będzie to przed wrześniem 2022 roku. Portal Electrek informuje, wybrano już dwie lokalizacje do rozszerzenia programu pilotażowego. Będą to Superchargery znajdujące się w norweskim okręgu Vestland.

Jedną z przyczyn takiego ruchu Tesli może być chęć pozyskania rządowych dotacji, których wcześniej amerykański producent aut elektrycznych nie był w stanie uzyskać, ponieważ są one przyznawane tylko tym, którzy udostępniają swoje stacje ładowania dla wszystkich pojazdów elektrycznych. To właśnie opcja pozyskania dopłat mogła odegrać rolę w decyzji Tesli o udostępnieniu Superchargerów dla wszystkich pojazdów elektrycznych.

Jeszcze większe dopłaty są obecne w Stanach Zjednoczonych, gdzie utworzono fundusz stacji ładowania pojazdów elektrycznych o wartości 7,5 miliarda dolarów, ale tutaj sprawa z otwarciem się na wszystkie auta elektryczne jest o tyle skomplikowania, że Tesla potrzebowałaby fizycznego adaptera, który umożliwiłby podłączenie innych samochodów do stacji ładowania. Taki adapter ma być w przyszłości dostępny dla klientów oraz udostępniony na amerykańskich stacjach ładowania.

Co ciekawe, Elon Musk, znany ze swoich szczerych i bezpośrednich wypowiedzi, w ostatnim wywiadzie udzielonym Wall Street Journal, zapytany o rządowe dopłaty odpowiedział: Niepotrzebne. Chodzi mi o to, czy potrzebujemy wsparcia dla stacji benzynowych? Nie ma więc potrzeby wsparcia sieci ładowania. Usunąłbym to. Mówię dosłownie, żeby pozbyć się wszelkich dotacji. A także na ropę i gaz… Może (konkurenci Tesli) tego potrzebują. Nie wiem. Jestem za usunięciem dotacji.”

źródło: Electrek, Bilbransje24