Apple zapowiada wyprodukowanie autonomicznego samochodu elektrycznego

0
Apple logo

To nie pierwszy raz, kiedy słyszymy o tym, że Apple snuje plany o produkcji własnego autonomicznego samochodu elektrycznego. Co więcej, amerykański gigant pracuje nad nowym typem baterii, który, jak mówią specjaliści, „radykalnie” zmniejszy koszty produkcji oraz zwiększy zasięg samochodów. Samochód i baterie mają być wprowadzone na rynek do 2024 r.

Apple pracuje nad bateriami do pojazdów elektrycznych

Powyższe informacje pochodzą z agencji informacyjnej Reuters. Zgodnie z raportem dotyczącym prac nad nowym typem baterii, Apple planuje zastosować konstrukcję „monokomórkową”, w której poszczególne ogniwa baterii są zintegrowane bezpośrednio z akumulatorem bez użycia modułów. Taka konstrukcja może oznaczać, że wewnątrz baterii można umieścić bardziej aktywny materiał, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia pojemności baterii. Źródło Reutersa poinformowało również, że Apple w swoim projekcie może używać baterii litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP). Ogniwa te są szeroko stosowane w autobusach elektrycznych i niektórych samochodach elektrycznych, w tym w Tesli Model 3 produkowanej w Chinach.

apple, pojazdy autonomiczne

Jak dotąd nie jest jeszcze znany współproducent samochodu Apple. W 2015 roku firma zawarła pewną umowę z Magna Steyr, chociaż od tego czasu nic więcej na ten temat nie wiadomo. Plotki o autonomicznym pojeździe elektrycznym stworzonym przez Apple pojawiają się co kilka miesięcy. Apple od 2017 roku wysyła autonomiczne pojazdy na kalifornijskie drogi, ale na temat tego projekt, nazwanego „Titan”, do tej pory nie wiadomo zbyt wiele.

Apple z Volkswagenem pracują nad pojazdem autonomicznym

Po wielu miesiącach ciszy, New York Times w maju 2018 r. poinformował, że Apple zdecydował się na wybór partnera z branży motoryzacyjnej. Po rzekomo nieudanych negocjacjach z BMW, Daimlerem i innymi producentami samochodów, podpisano umowę z Volkswagenem. Początkowo w planach było przekształcanie niektórych samochodów dostawczych T6 w samojezdne elektryczne dla pracowników Apple. Później w tym samym roku współpraca między Apple i VW wydawała się być prawdopodobnie bardziej zaawansowana niż przewidywano pierwotnie. Apple planował objąć testami 500 zmodyfikowanych VW Golfów. W sierpniu 2018 roku zasłużony pracownik Apple Doug Field, który w międzyczasie pracował w Tesli, powrócił do kierowania projektem, ale w 2019 roku prace zakończyły się zwolnieniem 190 pracowników z zespołu projektowego.

Technologia Apple będzie dostępna również w innych samochodach

Reuters informuje teraz, powołując się na osoby z wewnątrz, że od tego czasu poczyniono tak duże postępy, że Apple chce teraz uruchomić produkcję własnego pojazdu. Według raportu Reutera, Apple ma głównie na celu stworzenie autonomicznego systemu jazdy, który mógłby zostać zainstalowany w pojazdach innych firm. Posunięcie byłoby podobne do ścieżki, jaką przeszedł samochód Google.

Hon Hai, znany również jako Foxconn – producent kontraktowy iPhone’a, niedawno ogłosił ambitny plan wejścia na rynek pojazdów elektrycznych. Według CEO grupy Liu Young-way, rozwiązania firmy Foxconn mają być obecne w co dziesiątym samochodzie elektrycznym na świecie najpóźniej do 2027 roku.

źródło: greencarreports.com