Fiat wyprodukuje samochody elektryczne w Tychach

0
FCA TYCHY
źródło: PAP

Już od 2022 roku FCA rozpocznie w Tychach produkcję trzech nowych modeli marek Alfa Romeo, Jeep i Fiat. Pośród produkowanych samochodów mają być także modele elektryczne.

Zakład Fiat Chrysler w Tychach to jeden z największych zakładów produkcyjnych FCA. Jedynie w 2018 roku wyprodukowano w nim AŻ 259 tys modeli Fiatów 500, Lancii Ypsilon i Abarthów.

Koncern zapowiada produkcję elektrycznych i hybrydowych SUVów. Produkowane samochody będą powstawać na zupełnie nowej dla Fiata platformie. Umożliwia ona zastosowanie różnych rodzajów napędu (w tym PHEV i BEV). Koszt całej inwestycji to prawie 2 mld euro.

Inwestycja ma zostać wsparta z pomocy publicznej od Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dzięki wsparciu, koncern FCA będzie miał zapewnione korzystne warunki realizacji swoich planów oraz będzie mógł skorzystać z ulg podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Uniwersalna platforma CMP

Zgodnie z doniesieniami portalu Automotive News Europe, kilka miesięcy temu FCA miał podjąć decyzję o użyciu modułowej płyty podłogowej CMP do produkcji małych samochodów w Tychach. Zgodnie z przewidywaniami, szacuje się, że rocznie produkowanych może być nawet około 400 tys. aut.

Platforma CMP (Common Modular Platform) została stworzona w celu pomocy w elektryfikacji gamy modelowej koncernu PSA z jednoczesnym obniżeniem kosztów produkcji. Używana jest na potrzeby produkcji małych miejskich samochodów (segment B), niższej i średniej klasy hatchbacków (segment C) i kompaktowych SUV-ów marek Peugeot, Citroën, DS, Opel i Vauxhall. Fuzja PSA i Fiata Chryslera umożliwi użycie platformy CMP również do produkcji Fiatów, zarówno modeli elektrycznych jak i spalinowych.

źródło: 300gospodarka.pl