Zielone tablice rejestracyjne dla pojazdów elektrycznych w Chinach i nie tylko [ZDJĘCIA]

0

20 listopada 2017 roku ogłoszono w Chinach, że nowe, zielone tablice rejestracyjne zostaną wydane w całym kraju w trzech etapach.

Zielone tablice rejestracyjne zostały podzielone w Chinach na dwie kategorie: Small New Energy vehicle license plate oraz Large New Energy vehicle license plate. Tablice dla małych pojazdów są całe zielone, a tablice dla dużych pojazdów to połączenie kolorów żółtego i zielonego (zdjęcie).

Ponieważ nowe tablice obejmują pojazdy elektryczne i nieelektryczne (tj. hybrydowe), zostały wprowadzone specjalne litery, aby je odróżnić. Litera D została przypisana pojazdom elektrycznym, a litera F nieelektrycznym.

Oprócz innego koloru, tablice dla małych i dużych pojazdów elektrycznych różnią się również umieszczeniem litery. Dla małych pojazdów elektrycznych litera umieszczana jest zaraz po identyfikatorze prowincji, podczas gdy dla dużych pojazdów elektrycznych litera umieszczana jest na końcu numeru tablicy. Dodatkowo, na wszystkich tablicach przyklejana jest naklejka ze znaczkiem „E”, czyli electric.

Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego ogłosiło, że liczba nowych pojazdów elektrycznych osiągnęła w Chinach już przeszło milion sztuk – choć należy zauważyć, że nie oznacza to 1 miliona czysto elektrycznych samochodów. Spośród 1 018 000 pojazdów, 825 000 to pojazdy z napędem elektrycznym, a 193 000 to pojazdy hybrydowe typu plug-in.

 

Dane z Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (CAAM) wskazują, że w październiku sprzedaż nowych pojazdów elektrycznych przekroczyła 90 000. Było to o 107% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przez pierwsze 10 miesięcy 2017 roku produkcja i sprzedaż nowych pojazdów elektrycznych wyniosła odpowiednio 514 000 sztuk i 490 000 sztuk. Jest to wzrost o ponad 45% do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Biuro ds. Zarządzania Ruchem, które jest częścią Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego ogłosiło, że specjalne tablice rejestracyjne dla nowych pojazdów elektrycznych zostaną wdrożone w trzech etapach.

Pierwszy etap, rozpoczynający się 20 listopada 2017 r., miał wdrożyć zielone tablice rejestracyjne do miast: Baoding, Changchun, Fuzhou, Qingdao, Zhengzhou, Zhongshan, Liuzhou, Chongqing, Chengdu, Kunming, Langfang i Hefei.

Drugi etap, który zaplanowany był na koniec 2017 r., zakładał wprowadzenie zielonych tablic we wszystkich stolicach prowincji Chin i dodatkowo do największych miast tego kraju.

Trzeci etap, ustalony na pierwszą połowę 2018 r., będzie miał swój plan na stronie internetowej i będzie obejmował już całą resztę tego ogromnego kraju.

Obecnie zielone tablice rejestracyjne (całe zielone lub z zielonym numerem rejestracyjnym) dla pojazdów elektrycznych zostały wprowadzone już w Chinach, w Kanadzie oraz na Węgrzech.

Miejmy nadzieję, że pomysł z zielonymi tablicami rejestracyjnymi zostanie również wprowadzony w Polsce. Będzie to na pewno ułatwieniem w dużych miastach do zweryfikowania czy dany pojazd poruszający się bus pasem, bądź parkujący w strefie płatnego parkowania zalicza się do pojazdów elektrycznych czy też nie. Zielone tablice mogą również wywołać trend wśród kierowców, którzy będą chcieli się wyróżnić i pokazać, że ich samochód jest ekologiczny, co wpłynie na wzrost sprzedaży pojazdów z takim napędem.

Źródło: cleantechnica.com; epa.eu; dailynewshungary.com; redlinenorth.com