Elektromobilność w 2021 roku – podsumowanie Naprądzie.pl

0
PODSUMOWANIE 2021 ROKU W ELEKTROMOBILNOŚCI, ELEKTROMOBILNOŚĆ - PODSUMOWANIE 2021 ROKU, SAMOCHODY ELEKTRYCZNE PODSUMOWANIE, SAMOCHODY ELEKTRYCZNE W 2021 ROKU, ELEKTROMOBILNOŚĆ POLSKA, SAMOCHODY ELEKTRYCZNE POLSKA, BEV, PHEV, FCEV

Rok 2021 już prawie za nami. Był to dobry czas dla elektromobilności, ale do ideału mu jeszcze trochę brakuje. W końcu doczekaliśmy się uruchomienia dopłat do zakupu samochodów elektrycznych (dla osób fizycznych, przedsiębiorcy jeszcze czekają), przybywa infrastruktury do ładowania EV i praktycznie nie ma miesiąca bez premiery jakiegoś nowego elektrycznego modelu. Elektromobilność nabiera rozpędu i coraz więcej kierowców przekonuje się do samochodów elektrycznych. Przygotowaliśmy dla Was subiektywny ranking najważniejszych wydarzeń i artykułów z mijającego roku.

1. Styczeń – Tesla zaprezentowała odświeżony Model S i Model X

Tesla zaprezentowała nowe długo oczekiwane odświeżone wersje Modelu S i Modelu X oraz uruchomiła ich konfigurator. Przeprojektowane wnętrze to między innymi nowa “wyścigowa” kierownica. Zmieniony został również układ napędowy.

2. Luty – Polski cennik Volkswagena ID.4 – ceny już od 156 390 zł za wersję 52 kWh netto

Volkswagen opublikował polski cennik elektrycznego SUVa – ID.4. Podstawowa wersja samochodu z 52 kWh baterią to koszt od 156 390 zł. Za wersję z większą baterią zapłacimy minimum 190 890 zł. VW ID.4 to pierwszy SUV Volkswagena z elektrycznej linii ID.

3. Marzec – Volvo do 2030 roku całkowicie zrezygnuje z samochodów spalinowych w tym również hybrydowych

Volvo do 2030 roku planuje mieć w swojej ofercie tylko samochody elektryczne. Cytując szwedzkiego producenta: “silnik spalinowy nie ma przyszłości”. Wycofane zostaną również wszystkie samochody z silnikami hybrydowymi.

4. Kwiecień – Dacia Spring – najbardziej przystępny cenowo elektryk w Polsce

Swoją polską premierę miała Dacia Spring. To pierwszy elektryczny model marki i jedna z najważniejszych jej premier w obecnej gamie samochodów. Auto to typowo miejski “elektryk” z zaledwie 44-konnym silnikiem. Zachęcająca jest jednak jego cena, w podstawowej wersji Dacię Spring kupimy już za 76 900 zł.

5. Maj – Kia ogłasza ceny EV6 i rozpoczyna przedsprzedaż elektrycznego sportowego crossovera

Kia opublikowała cennik elektrycznego EV6 w Polsce. Ceny EV6 zaczynają się od 179 900 zł za 170-konną wersję z napędem na tylne koła i z akumulatorem, który zapewnia zasięg do 400 km. Za EV6 wyposażone w silnik o mocy 228 KM i w akumulator o pojemności 77,4 kWh, gwarantujący zasięg do 510 km, trzeba zapłacić o 20 tys. zł więcej. EV6 GT – topowa wersja sportowego crossovera, z silnikami o łącznej mocy aż 585 KM, wyposażona w napęd na cztery koła i zapewniająca przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,5 s – kosztuje 281 900 zł.

6. Czerwiec – Elektryki zwolnione z opłat za autostrady w Polsce

Kierowcy samochodów elektrycznych w Polsce, zarejestrowani w EV Klub Polska, w ramach kampanii elektromobilni.pl, zostali zwolnieni z opłat za przejazd autostradami AmberOne A1 i A4 Katowice-Kraków. Organizatorzy akcji, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i Autopay, poinformowali o tym w trakcie branżowego Kongresu MOVE.

7. Lipiec – Mój elektryk: aż 27 tyś dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego

W lipcu ruszył od dawna zapowiadany program “Mój elektryk”, czyli dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. Osoby fizyczne kupujące auto na swój użytek mogą uzyskać aż 27 tys. zł dopłaty. W porównaniu do programu z zeszłego roku wzrosła również maksymalna cena samochodu, który kwalifikuje się do dotacji.

8. Sierpień – Tesla Model Y jest już Polsce! Czy stanie się hitem sprzedaży?

Tesla Model Y (TMY) pojawiła się w salonie w Ząbkach. To bardzo długo oczekiwana premiera Tesli. Model Y to najnowszy SUV amerykańskiego producenta, który bazuje ma platformie dobrze znanego już Modelu 3.

9. Wrzesień – Hyundai Motor Group: koniec sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi

Podczas Targów IAA Mobility 2021 w Monachium, Hyundai Motor Group ogłosił, że do 2045 roku stanie się firmą całkowicie neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla. Zmiany obejmą globalną linię produktów oraz wszystkie pozostałe działania grupy. Co więcej, Hyundai zapowiedział zakończenie sprzedaży pojazdów z silnikami spalinowymi w Europie począwszy od 2035 roku.

10. Październik – Największy zlot użytkowników samochodów elektrycznych w Polsce odbył się w Łodzi

W sobotę 9 października br. w Łodzi odbył się największy zlot samochodów elektrycznych w Polsce. Na wydarzeniu organizowanym przez EV Klub Polska i Miasto Łódź pojawiło się 150 EV. Kawalkada zeroemisyjnych pojazdów przejechała ulicami miasta. Wydarzenie było zwieńczeniem Kongresu Nowej Mobilności 2021 oraz Manufaktury Elektromobilności.

11. Listopad – Daimler Truck i Total podejmują współpracę na rzecz rozwoju infrastruktury wodorowej w Europie

Producent ciężarówek Daimler Truck i grupa energetyczna Total podpisały porozumienie o współpracy nad rozwojem infrastruktury wodorowej dla ciężkich samochodów ciężarowych w Unii Europejskiej. Projekt początkowo obejmie Niemcy, Holandię, Belgię, Luksemburg i Francję.

12. Grudzień – Znaki drogowe poinformują o stacjach ładowania

Już wkrótce przy polskich drogach pojawią się nowe znaki drogowe informujące kierowców o najbliższych ładowarkach pojazdów elektrycznych. Zmieni się również sposób oznaczania miejsc parkingowych przeznaczonych na postój EV podczas ładowania. Z inicjatywą wprowadzenia nowych znaków D-23b oraz D-23c wyszło Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).