Nowy Nissan Ariya – całkowicie elektryczny crossover z zasięgiem do 500 km

0
NISSAN ARIYA PREMIERA, NISSAN ARIYA OSIĄGI, NISSAN ARIYA PARAMETRY, NISSAN ARIYA CENA, NISSAN ARIYA WYMIARY, NISSAN ARIYA 2021, NISSAN ARIYA BATERIA

W ostatni wtorek w warszawskiej Elektrowni Powiśle zaprezentowany został zaawansowanych prototyp Nissana Ariya, jednego z najważniejszych nowych modeli japońskiej marki. Ten elektryczny crossover o sportowym charakterze zaprojektowany został według nowej strategii Nissan NEXT. Ariya to połączenie nowoczesnego SUV-a i hatchbacka, to jeden z pierwszych modeli Nissana, który oferuje zdalne aktualizacje systemu (OTA – over the air). Dodatkowo wybrane opcje będzie można dokupić lub aktywować również przez internet.

Światowa premiera Nissana Ariya miała miejsce latem 2020 r. w Jokohamie. Auto do regularnej produkcji trafi w drugiej połowie 2021 r. Nissan zapowiadał, że sprzedaż na rynku europejskim rozpocznie się w drugiej połowie 2021 r., ale z powodu pandemii termin ten przełożony został na początek 2022 r.

NISSAN ARIYA

Nissan stopniowo ogranicza ofertę swoich aut na Starym Kontynencie. Docelowo z samochodów osobowych zostaną jedynie Qashqai, Juke i LEAF, który powoli będzie zastępowany właśnie przez Ariyę. Strategia Nissan NEXT zakłada, że japoński producent samochodów skoncentruje się w Europie na segmencie samochodów elektrycznych i crossoverach. Ariya – idealny przedstawiciel nowego ducha marki to połączenie cech, jakie znamy z istniejących już modeli Nissana, przede wszystkim z Qashqaia – prekursora nowego segmentu crossoverów z 2007 r. oraz Leafa, czyli jednego z pierwszych samochodów elektrycznych produkowanych na dużą skalę. Jeśli chodzi o właściwości jezdne i dynamikę jazdy, Ariya wzoruje się na modelu GT-R.

Design Nissana Ariya

Nissan Ariya posiada elegancki i minimalistyczny design. Dynamizmu dodaje opadająca w stylu coupe linia dachu. Auto wyposażone zostało w 19-calowe aluminiowe obręcze (20-calowe w opcji). Model zaprezentowany podczas pokazu w Warszawie to topowa wersja auta. Poziom wyposażenia, jakość materiałów i wykończenia pokazuje, że Nissan może zawalczyć również o klientów z segmentu premium. Dobre wrażenie robi kokpit z dwoma 12,3 calowymi ekranami. Kierowca ma możliwość szerokiej personalizacji prezentowanych danych. Praktycznie całe sterowanie auta odbywa się za pomocą tych właśnie ekranów i panelu dotykowego na konsoli środkowej. Część funkcji dostępna jest również na kierownicy. Dodatkowo auto wyposażone zostało w duży, dobrze widoczny wyświetlacz HUD na przedniej szybie.

NISSAN ARIYA

Wymiary i wnętrze Nissana Ariya

Długość4595 mm
Szerokość1850 mm
Wysokość1660 mm
Masa (w zależności od wyposażenia)1,8-2,3 t
Rozstaw osi2775 mm
Pojemność bagażnika2WD: 468 l / 4WD: 415 l

NISSAN ARIYA

Wnętrze samochodu jest bardzo przestronne. Dzięki użyciu dedykowanej modelom elektrycznym platformy CMF aliansu Nissan-Renault oraz optymalnemu rozmieszczeniu wszystkich podzespołów auta, w tym baterii, Nissan może się poszczycić naprawdę ciekawie zaprojektowanym wnętrzem z odpowiednim wykorzystaniem przestrzeni. Pasażerowie zarówno na przednich jaki tylnych fotelach mogą liczyć na bardzo komfortowe warunki podróżowania. Auto ma we wnętrzu zupełnie płaską podłogę, dzięki temu środkowa konsola ze schowkiem i podłokietnikiem może być elektrycznie przesuwana w przód i w tył, co daje możliwość własnej, optymalnej dla komfortu jazdy, aranżacji przestrzeni.

NISSAN ARIYA

NISSAN ARIYA

Dostępne wersje Nissana Ariya

W najlepszej odmianie Performance, Ariya będzie wyposażona w dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 394 KM, pozwalające na przyspieszenie do 100 km/h w czasie 5,1 s. Prędkość maksymalna to 200 km/h. Bateria o pojemności 90 kWh (87 kWh netto) i napęd na dwie osie e-4ORCE pozwolą na przejechanie na jednym ładowaniu do 400 km.

nissan ariya, bateria, pojemność baterii, wersje wyposażenia, przyspieszenie, zasięg, modele

W sprzedaży dostępne będą cztery odmiany napędowe nowego crossovera od Nissana. Oprócz wspomnianej wersji Performance, dostępne będzie również wersja czteronapędowa o mocy 306 KM oraz dwie wersje z napędem na przód – o mocy 218 lub 242 KM. Dokładne dane techniczne każdej z opcji znajdują się w poniższej tabeli.

Dane techniczne - rynek europejskiAriya (2WD)Ariya (2WD)Ariya (AWD – e-4ORCE)Ariya (AWD – e-4ORCE)
Pojemność akumulatora65 kWh (nominalna)/63 kWh (użyteczna)90 kWh (nominalna)/87 kWh (użyteczna)90 kWh (nominalna)/87 kWh (użyteczna)90 kWh (nominalna)/87 kWh (użyteczna)
Moc218 KM242 KM306 KM394 KM
Moment obrotowy300 Nm300 Nm600 Nm600 Nm
Przyspieszenie (0-100 km/h)7,5 s7,6 s5,7 s5,1 s
V max160 km/h160 km/h200 km/h200 km/h
Szacunkowy zasięg (cykl mieszany WLTP)Do 360 kmDo 500 kmDo 460 kmDo 400 km

nissan ariya, bateria, pojemność baterii, wersje wyposażenia, przyspieszenie, zasięg, modele

Nissan Ariya zostanie wyposażony w zaawansowany układ autonomicznej jazdy ProPilot. Jeśli europejskie przepisy na to pozwolą, Nissan będzie mógł wprowadzić również prawie całkowicie autonomiczną wersję ProPilot 2.0, która na razie będzie dostępna w ofercie jedynie w Japonii.

Na ten moment niewiele kompaktowych elektrycznych crossoverów może poszczycić się takimi parametrami. To właśnie osiągi nowego Nissana mogą być jego sporym atutem, a szczególnie mamy tu na myśli wersję z napędem e-4ORCE, czyli napędem opracowanym na bazie rozwiązań, jakie znamy z kultowych już modeli Patrol oraz GT-R. Auto na pewno zadowoli miłośników minimalizmu, nie ma tu zbędnych rozpraszaczy, które nie pozwalałyby na skupienie się na jeździe.