1000 baterii BMW i3 ma zostać użytych do magazynowania energii ze źródeł odnawialnych

0

Firma Vattenfall (ważna firma energetyczna w Europie) zaprezentowała w zeszłym roku nowy 2,8 MWh magazyn zbudowany z baterii z ponad 100 samochodów elektrycznych BMW i3.

Był to ciekawy projekt, ponieważ firma wykorzystała używane moduły akumulatorów z pojazdów elektrycznych BMW i3, a teraz ogłosiła umowę na kupno nowych akumulatorów i3 w tym samym celu.

Firma Vattenfall zakupi do tysiąca akumulatorów o mocy 33 kWh, które firma BMW produkuje w fabrykach firmy Samsung w Dingolfing.

Dla porównania, Tesla produkuje zarówno pakiety baterii do samochodów, jak i do przechowywania energii (Powerpacks i Powerwalls), ale różnią się one zarówno technologią zastosowaną wewnątrz baterii oraz wyglądem zewnętrznym.

Vattenfall mówi, że pierwszy magazyn energii, który ma zostać zbudowany z nowym kontraktem na zasilanie akumulatorem i3, jest obecnie w fazie budowy w farmie wiatrowej na 122 MW „Princess Alexia” w pobliżu Amsterdamu. Będzie miał moc 3,2 MW i będzie to pierwszy duży projekt magazynu energii Vattenfall w Holandii.Gunnar Groebler, wiceprezes firmy Vattenfall i szef Business Area Wind, powiedział:

„Składowanie energii i stabilność sieci są głównymi zagadnieniami nowego świata energii. Chcemy wykorzystać miejsca, w których wytwarzamy energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii, aby przekształcić się w nowy system energetyczny i ułatwić integrację energii odnawialnych z systemem magazynowania energii. W naszej pracy skupiamy się na oddzieleniu produkcji i konsumpcji oraz sprzężeniu różnych sektorów konsumpcji”.

Firma planuje także kolejny projekt o znacznie większej skali (22 MW) na farmie wiatrowej Vattenfall w Penem Cymoedd (230 MW) w Południowej Walii.

Na poniższym zdjęciu oprócz BMW i3 można zauważyć zawieszoną baterię i3 magazynującą energię.