Indie planują zakończyć sprzedaż samochodów z silnikami spalinowymi do 2032 roku

0

Jak donosi agencja Reuters – Indie szykują duże zachęty na kupno samochodów elektrycznych. Na podstawie ostatnich ustaleń na zebraniu rządu w Indiach, wydany został 90-stronicowy plan odnośnie elektromobilności wraz z pełnym zestawem zaleceń.

Plan ten jest bardzo ambitny i ma na celu wprowadzenie zakazu pojazdów spalinowych i całkowite przejście na pojazdy elektryczne do końca 2032 roku. Zawiera on kilka punktów, dzięki którym Indie będą chciały w szybkim tempie rozwinąć u siebie sektor e-mobilności:

  • Obniżenie podatków i oprocentowania pożyczek na pojazdy elektryczne
  • Ograniczenie sprzedaż samochodów konwencjonalnych
  • Otwarcie (z pomocą rządową) zakładu produkcyjnego akumulatorów do samochodów elektrycznych, do końca 2018 r. (250 MWh z możliwością 1 GWh do 2020 r.).
  • Wykorzystanie dochodów z podatków ze sprzedaży pojazdów benzynowych i diesli w celu utworzenia infrastruktury do ładowania EV

Jak można zauważyć, Indie najwyraźniej przeskakują nad hybrydami i od razu  skupiają się raczej na modelach całkowicie elektrycznych.

Na pewno nie będzie to łatwe dla Indii, aby osiągnąć tak ambitne plany, ponieważ obecnie sprzedaż samochodów elektrycznych jest tam na niewielkim poziomie. Mahindra & Mahindra wciąż pozostaje jedynym producentem samochodów elektrycznych w kraju.

Indie w 2015 r. uruchomiły system zwany szybszym przyjęciem i produkcją pojazdów hybrydowych i elektrycznych, w ramach którego zaproponowano zachęty dla samochodów z technologią czystego paliwa, aby zwiększyć sprzedaż tego typu pojazdów do 2020 roku, ponieważ na ten rok planują łączną sprzedaż około 7 milionów samochodów.

Pomimo zachęt w wysokości około 140 000 rupii (2 175 dolarów) sprzedaż samochodów elektrycznych i hybrydowych co prawda wzrosła, lecz stanowiła zaledwie ułamek spośród 3 milionów pojazdów osobowych sprzedanych w Indiach w 2016 roku.