FCA i Engie będą zarządzać 25 MW mocy we Włoszech dzięki technologii V2G

0
fca fiat engie v2g

Włoski operator sieci Terna zawarł kontrakt z firmami FCA Italy i Engie EPS na zarządzanie 25 MW mocy we włoskim systemie elektroenergetycznym. Dzięki rozpoczętej współpracy, za pomocą systemu wdrożonego w siedzibie FCA Mirafiori, Terna będzie miała zapewnioną usługę ultraszybkiej kontroli częstotliwości za pośrednictwem systemu V2G.

Kontrakt zawarty na lata 2023 – 2027 obejmuje pobieranie, magazynowanie i oddawanie na żądanie (DSR) do dostępności w sieci do 25 MW mocy za pośrednictwem systemu V2G z wykorzystaniem technologii Engie EPS w połączeniu z samochodami elektrycznymi oraz akumulatorami od FCA pochodzącymi z recyklingu, zainstalowanymi w Centrum logistycznym Drosso. Już pod koniec maja rozpoczęły się prace budowlane związane z instalacją dwukierunkowej infrastruktury ładowania. Cel to instalacja początkowo 64, a na ostatnim etapie ponad 700 dwukierunkowych punktów ładowania. FCA dostarczy operatorowi sieci Terna w sumie 700 baterii do budowanego właśnie magazynu. Większość z nich będzie znajdować się wewnątrz nowych Fiatów 500 zaparkowanych w magazynie, pozostałe akumulatory, tego samego typu co te znajdujące się w samochodach, będą pochodziły z recyklingu. Roberto Di Stefano, szef FCA ds. e-mobilności w regionie EMEA powiedział: „To wspaniały projekt, który łączy sektory mobilności i energetyki. W ten sposób elektromobilność staje się głównym czynnikiem umożliwiającym szybkie przejście na bardziej zrównoważony system elektryczny”.

Współpraca między FCA Italy i Engie EPS może wkrótce stać się jeszcze bliższa. W listopadzie obaj partnerzy podpisali porozumienie w celu założenia wspólnej spółki w dziedzinie elektromobilności, która miałaby koncentrować swoje działania na rozwiązaniach i usługach w zakresie infrastruktury energetycznej oraz ładowania dla sektora prywatnego, komercyjnego i publicznego. Jak podaje FCA, dzięki tej współpracy technologia V2G w połączeniu z magazynem energii z baterii samochodowych pochodzących z recyklingu po raz pierwszy miałaby szansę być wykorzystana na tak dużą skalę.

źródło: electrive