Nowa Tesla Roadster! 1.9 s 0-100km/h i zasięg 1000km! Dane techniczne + wideo

0
Tesla Roadster

To co się wczoraj stało, to było jak trzęsienie ziemi dla branży motoryzacyjnej! Elon Musk zaskoczył wszystkich, gdy podczas premiery ciężarówki Tesli Semi nagle powiedział, że ma jeszcze jedną rzecz do pokazania i przedstawił prototyp następnej generacji Tesla Roadster!

Zaprezentowana Tesla Roadster II generacji nie tylko wygląda obłędnie, ale obłędne są również jej dane techniczne, które z pewnością pobiją wiele rekordów.

Należy pamiętać, że są to specyfikacje podstawowe, a samochód „Founder’s Series”, który wykorzysta technologie uzyskane w ciągu najbliższych 3 lat przed rozpoczęciem produkcji, będzie jeszcze lepszy niż:

  • Przyspieszenie 0-100 km/h: 1,9 sek (!)
  • Przyspieszenie 0-160 km/h: 4,2 sek (!)
  • Przyspieszenie na 1/4 mili: 8,8 sek (!)
  • Najwyższa prędkość: 402 km/h (!)
  • Moment obrotowy: 10 000 Nm (!)
  • Zasięg: ok. 1000 km na jednym ładowaniu (!)
  • Miejsca siedzące: 4 (!)

16 listopada 2017 roku to bardzo ważna data. Można ją chyba zapamiętać jako moment, w którym Elon Musk wbił ostatni gwóźdź do trumny samochodów z silnikami spalinowymi. Silniki elektryczne to niewątpliwie przyszłość motoryzacji, ponieważ takich osiągów nie dostaniemy w żadnym samochodzie spalinowym nawet za 10 czy 20 lat!

Przyspieszenie jest piorunujące! Zejście poniżej 2 sekund od 0 do 100 km/h i 8,8 sekundy na 1/4 mili to absolutna rewolucja.

Kolejna rewolucja to zasięg. 1000 km na jednym ładowaniu? Do tej pory magiczną liczbą było 500 km. Wszyscy producenci, którzy planują w najbliższych latach wypuścić nowe modele elektryczne szumnie podkreślają, że na jednym ładowaniu ich samochód przejedzie 500 km. Co robi Tesla? Tesla nie mówi – tylko robi. To znaczy, że już dziś z odpowiednim pakietem baterii jest w stanie przejechać 500 km, a Roadster II generacji ma posiadać pakiet baterii 200 kWh i przejeżdżać nie 500, a 1000 (!!!) kilometrów na jednym ładowaniu! To pokazuje kto jest cały czas liderem w sektorze EV i kto wyznacza trendy.

Tesla Roadster będzie miała 3 silniki elektryczne. Dwa silniki (po jednym na każde koło) będą napędzały oś tylną, a trzeci oś przednią.

Żeby samochód o takich parametrach trzymał się jakoś drogi lub po prostu, żeby trzymał przyczepność przy takim przyspieszeniu, to potrzebne są opony o odpowiedniej grubości – tylne opony będą miały grubość 325 mm, a przednie 295 mm.

Na koniec ciekawa rzecz: zwykle takie supersamochody są 2 osobowe, a do Tesli Roadster II generacji wejdą 4 osoby plus do tego ten samochód jeszcze ma bagażnik! Dziś pewnie wszyscy prezesi marek tego typu samochodów pewnie zachodzą w głowę jak Tesla to zrobiła.

Poniżej filmik i zdjęcia z premiery Tesla Roadster II generacji: