Wystąpienie Ministra Kurtyki na II Kongresie producentów pojazdów elektrycznych i infrastruktury do ich ładowania

0

W dniu wczorajszym, na Politechnice Warszawskiej odbył się II Kongres producentów pojazdów elektrycznych i infrastruktury do ich ładowania. Zgromadził on wielu wspaniałych uczestników: zarówno naukowców, jak i przedsiębiorców z sektora elektromobilności. Kongres został otwarty między innymi przez Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Energii, Michała Kurtykę, który wygłosił następujące przemówienie:

Program bezemisyjnego transportu to już dzisiaj jeden z największych na świecie, a na pewno największy w Europie przetarg na autobusy elektryczne. Ponad 1000 autobusów zostało zakontraktowanych w tym wspólnym przedsięwzięciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To stawia nasz kraj w gronie najbardziej ambitnych liderów, którzy o elektromobilności myślą w sposób bardzo praktyczny, i którzy myślą o niej również w sposób bardzo logiczny. (…)

To o czym my dzisiaj myślimy i mówimy to jest również to, żebyśmy przygotowali się na przyszłość i przygotowali się na te kolejne, coraz trudniejsze segmenty rynku motoryzacyjnego. Coraz trudniejsze dlatego, że są poddane pod ogromną presję globalizacji. Motoryzacja jest jednym z najbardziej innowacyjnych, a najbardziej produktywnych, najbardziej kreatywnych branż globalnych na świecie i w tym kontekście jako Polska mamy bardzo dużo do zrobienia, dużo do pokazania, ale mamy także bardzo dużo do wygrania. (…) Ci którzy już dzisiaj stawiają na nowe technologie, na nowoczesność – wydaje mi się, że są już dzisiaj zwycięzcami.

Minister także wspomniał o budowie polskiego samochodu elektrycznego, którego prace koordynuje spółka ElectroMobility Poland:

Jesteśmy w takim bardzo kluczowym momencie i ten rok będzie przełomowy dla projektu, ponieważ zespoły, które zgłosiły się, odpowiedziały na wezwanie ElectroMobility Poland będą w tym roku przygotowywały prototyp polskiego pojazdu elektrycznego. (…) Konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Kilkanaście konsorcjów – wiele z nich złożonych z więcej niż jednego podmiotu. Piotr (Zaremba, szef projektu ElectroMobility Poland – przyp. red.) mówił, że na razie analizują, że to jest kilka tysięcy stron dokumentacji, ale już dzisiaj można powiedzieć, że to kilkadziesiąt a może nawet sto przedsiębiorstw, które składa się na tych kilkanaście konsorcjów, które odpowiedziało na apel EMP. I to jest wielki sukces wszystkich  tych, którzy już odpowiedzieli na ten apel, bo to oni już dzisiaj są zwycięzcami. Są zwycięzcami w tym sensie, że zastanawiają się proaktywnie na temat tego, jak świat motoryzacji będzie wyglądał za tych kilka lat, a ta refleksja, to przygotowanie – jestem przekonany, że będzie procentować.