Electromobility Poland zaprezentowało polską markę samochodów elektrycznych Izera

0
polski samochód elektryczny, electromobility poland, izera

Długo czekaliśmy na ten moment. Firma Electromobility Poland w końcu pokazała dwa koncepty, jak w przyszłości będą wyglądać polskie samochody elektryczne. Podczas prezentacji przedstawiono również markę pod jaką owe auta będą produkowane.

Electromobility Poland pokazało Polski Samochód Elektryczny

Zgodnie z zapowiedziami na premierze pokazano dwa elektryczne samochody. Kompaktowego hatchbacka (czerwony) oraz crossovera (biały). Co prawda oba auta są na razie w fazie konceptów, ale ich zewnętrzny design może się podobać. LEDowe światła z przodu oraz z tyłu robią dobre wrażenie i mają nawiązywać zarysem do Gór Izerskich.

polski samochód elektryczny, electromobility poland, izera 4

Samochody mają być sprzedawane pod marką Izera. Pomysł na nazwę marki pochodzi od Gór Izerskich, które są łagodne, rodzinne, przyjazne i takie właśnie ma być polskie auto elektryczne.

Logo marki to kompas. Ma on również symboliczne znaczenie wyznaczania kierunku, który poprzez markę Izera prowadzi Polskę do rozwoju elektromobilności.

polski samochód elektryczny, electromobility poland, izera 5

Podczas premiery na scenę wjechały dwa koncepty, aczkolwiek omówiony został tylko hatchback. Środek jest bardzo nowoczesny. Dwa wyświetlacze: za kierownicą oraz wyświetlacz na konsoli centralnej pokazują, że polski elektryk idzie również z duchem czasu i zdecydowanie zrywa ze standardami znanymi z aut spalinowych sprzed kilku lat.

polski samochód elektryczny, electromobility poland, izera 2

Po zajrzeniu na tylną kanapę miejsca na nogi wydaje się być sporo. Drugi rząd siedzeń oprócz przestronności charakteryzuje się również praktycznością. Tacka na jedzenie i napoje, uchwyt na tablet oraz brak tunelu centralnego to jedne z pierwszych rzeczy, które rzucają się w oczy. W hatchbacku został pokazany również bagażnik. Na oko jest krótszy od bagażnika w Volkswagenie Golfie, z kolei wydaje się być bardzo głęboki. Dodatkowo, zamiast koła zapasowego, miejsce to wykorzystane jest również na pojemny schowek, który zwiększa pojemność bagażnika.

polski samochód elektryczny, electromobility poland, izera 3

Cennik Polskiego Samochodu Elektrycznego

Cennik polskiego elektryka nie został opublikowany. Jedyna zapowiedź to, że ceny mają być przystępne dla przeciętnego Polaka i z takim zamysłem od samego początku projektowane są samochody.

polski samochód elektryczny, electromobility poland, izera 1

Powodzenie projektu może przynieść ogromne korzyści polskiej gospodarce i jednocześnie pomóc przyspieszyć wdrożenie elektromobilności w kraju nad Wisłą. Oprócz rozwoju sektora motoryzacyjnego, skorzystać na tym mogą inne gałęzie przemysłu, co będzie stanowić pozytywny sygnał dla rozwoju gospodarczego. Docelowo, po uzyskaniu licencji udział komponentów w produkcji polskich samochodów elektrycznych ma wynieść nawet 60%. Dalsze plany firmy to wybór platformy, a następnie w ciągu 36 miesięcy budowa fabryki oraz rozpoczęcie produkcji.

Zdjęcia: WysokieNapiecie.pl / Izera.pl