Audi e-tron 50, czyli znany SUV z mniejszą baterią i niższą ceną

0

Czekając na kolejny samochód elektryczny od Audi, czyli e-tron Sportback, producent z Ingolstadt postanowił zrobić niespodziankę i ogłosił, że e-tron, który jest obecnie w sprzedaży, będzie miał tańszy odpowiednik z mniejszą baterią.

Nowy wariant Audi będzie nazywał się e-tron 50 (obecny e-tron 55).

Czytaj więcej o obecnym Audi e-tron 55 quattro.

Największą różnicą będzie pojemność baterii. Zamiast obecnych 95 kWh, e-tron 50 będzie wyposażony baterię o pojemności 71 kWh.
Pochodną mniejszej baterii będzie również niższa o 120 kg waga w porównaniu do obecnego modelu.

W związku z tym, że pojemność będzie wynosić 71 kWh, dostępny będzie również mniejszy zasięg. Audi deklaruje, że według standardu WLTP e-tron 50 przejedzie 299 km (wersja obecna 417 km).

Bateria Audi e-tron 50 quattro – 71 kWh

Oprócz zmniejszonej baterii, zmianie ulegnie również maksymalna moc ładowania. W obecnej wersji wynosi ona 150 kW, a nowa wersja będzie w stanie przyjąć maksymalnie 120 kW.

To jeszcze nie koniec zmian. Nowa wersja e-tron’a ma być również słabsza. Oznacza to zmniejszenie mocy elektrycznego SUVa Audi z 402 KM do 308 KM (230 kW).

Na pocieszenie, układ napędowy dalej będzie składał się z dwóch silników elektrycznych umieszczonych po jednym na każdej osi. Efektem redukcji mocy będzie wolniejszy (ale nie wolny jak na takiego SUVa) start do setki, który wyniesie 7 sekund zamiast 5,5 s.

Nieznacznie zmniejszona zostanie również prędkość maksymalna z 200 km/h do 190 km/h.

Audi e-tron 50 quattro

Najważniejsze na koniec.
Skoro samochód będzie miał mniejszą pojemność baterii, będzie mniej ważył, wolniej się ładował, będzie miał mniej mocy i niższy V-max to i cena samochodu będzie niższa!

Niestety Audi nie opublikowało jeszcze oficjalnego cennika dla wersji e-tron 50. Spekuluje się, że w Niemczech samochód ma kosztować poniżej 70 tysięcy euro, by kupujący mogli otrzymać dopłatę.

W Polsce e-tron 50 może być dostępny w granicach ok. 300 tys. zł, ale na oficjalny cennik musimy jeszcze chwilę poczekać.

Źródło: insideevs.com