Elektryczna zamiatarka będzie sprzątać katowickie ulice

0

Elektryczna zamiatarka rozpoczęła służbę na ulicach Katowic.

To pierwszy tego typu pojazd w taborze Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (MPGK). W połowie listopada dołączy do niej śmieciarka napędzana gazem ziemnym. Elektryczna zamiatarka ładuje się w niecałe cztery godziny, może pracować osiem i jest całkowicie bezemisyjna.

Jak powiedział Andrzej Malara, prezes katowickiego MPGK:
„Zakup elektrycznej zamiatarki związany jest z wymogami, jakie nakłada na nas ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Do roku 2022 co najmniej 10% naszego taboru muszą stanowić pojazdy elektryczne lub napędzane gazem ziemnym, a do roku 2025 musi to być co najmniej 30%. W przypadku Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach to w sumie około 30 pojazdów. Zaczęliśmy od elektrycznej zamiatarki, a już wkrótce do naszego taboru dołączą kolejne pojazdy”.
Elektryczna zamiatarka Tenax Electra 2.0 Neo jest zbliżona rozmiarem do pojazdów konwencjonalnych i działa o blisko 20% ciszej. Obsługiwać będzie głównie ulice w Śródmieściu Katowic. Pojazd wyposażono w akumulatory litowe, specjalny zbiornik na zmiotki ze stali szlachetnej i zbiornik na wodę o pojemności 400 litrów. Urządzenie kosztowało 705 tysięcy złotych.

Katowice rozwijają również infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych.

Marcin Krupa, prezydent Katowic, powiedział:
„W ubiegłym roku postanowiliśmy, jako pierwsze miasto w Polsce, przeprowadzić kompleksowe postępowanie na dzierżawę nieruchomości pod lokalizację 61 punktów ładowania, czyli 30 stacji ładowania. Pierwsze ładowarki dla pojazdów osobowych zamontowane zostały już przy ul. Góreckiego, a do lutego 2020 r. na terenie miasta powstanie łącznie około 115 punktów ładowania”.

Osobny projekt infrastrukturalny realizowany jest dla stacji ładowania przeznaczonych do autobusów. Ładowarka tego typu działa w bazie PKM Katowice, który w swojej flocie dysponuje 5 autobusami elektrycznymi, a do końca 2020 roku zakupi kolejnych 15 pojazdów zeroemisyjnych.

Ponadto w flocie pojazdów Urzędu Miasta pojawiają się wkrótce dwa nowe samochody osobowe marki Nissan Leaf. Będą wykorzystywane lokalnie przez pracowników samorządowych do poruszania się w obrębie aglomeracji śląskiej.

Źródło: ORPA