Naklejki/nalepki na samochody elektryczne już od lipca w Polsce

0

 

Aktualizacja: Gdzie odebrać naklejki/nalepki na samochody elektryczne?

Zgodnie z przyjętą niedawno ustawą o elektromobilności, już od lipca Strefy Czystego Transportu (ograniczające wjazd samochodów spalinowych) będą mogły powstawać na wniosek samorządów miast.

Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło ostatnio wygląd naklejek, które będą uprawniały samochody na prąd, wodór oraz gaz (CNG i LNG) do wjazdu, do takiej strefy. Co więcej, samochody z tymi naklejkami będą zwolnione z opłat parkingowych oraz będą mogły poruszać się bus pasami.

Zakaz wjazdu do Strefy Czystego Transportu nie będzie obejmował oczywiście samochodów spalinowych należących do mieszkańców strefy, służb ratowniczych, rządowych, czy policji.

Zaprezentowane przez Ministerstwo Infrastruktury naklejki mają mieć średnicę 6 cm i będą umieszczane na przedniej szybie w prawym dolnym rogu (obok naklejki z numerem rejestracyjnym pojazdu).

źródło: cng-lng.pl

W celu odróżnienia rodzaju zasilania samochodu, zastosowane będą 4 kolory naklejek:

  • niebieska – dla pojazdów elektrycznych,
  • zielona – dla pojazdów zasilanych wodorem,
  • brązowa – dla pojazdów zasilanych CNG,
  • fioletowa – dla pojazdów zasilanych LNG.

W projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych została określona opłata do 30 zł dziennie za wjazd samochodu spalinowego do takiej strefy, lecz Sejm nie przyjął tej propozycji. Z tego względu teraz od gminy będą zależeć ceny oraz warunki wydawania naklejek.

Na koniec warto również zaznaczyć, że niebieską naklejkę będą mogły otrzymać jedynie samochody całkowicie elektryczne. To oznacza, że samochody hybrydowe (np. różne modele Toyoty) lub hybrydy typu plug-in, które mogą przejechać około 30 km, nie zaliczają się do tej grupy.

Aktualizacja: Gdzie odebrać naklejki/nalepki na samochody elektryczne?