Wielka Brytania przyspieszy zakaz sprzedaży samochodów spalinowych o 10 lat

0
WIELKA-BRYTANIA-ZAKAZ-SPRZEDAŻY-SAMOCHODÓW-SPALINOWYCH-DO-2030-WIELKA-BRYTANIA-NEUTRALNOŚĆ-KLIMATYCZNA 3

Trzy lata temu rząd brytyjski przyjął zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi od 2040 r. Ostatnio pojawiły się jednak plany przesunięcia tego terminu o dziesięć lat wstecz – do 2030 r.

Jak podaje brytyjska gazeta Guardian, Boris Johnson jesienią ma ogłosić zakaz sprzedaży nowych pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi wraz z szeregiem innych nowych rozwiązań z zakresu czystej energii, których celem jest zapewnienie zielonego bodźca dla gospodarki w obliczu skutków pandemii koronawirusa.

Plan ten już dawno był wspierany przez Partię Pracy, która twierdzi, że 2030 rok jest datą „ambitną, ale możliwą do osiągnięcia”. Mathew Pennycook, Minister ds. zmian klimatu powiedział, że zakaz „da nowe życie brytyjskiemu przemysłowi samochodowemu, jednocześnie przeciwdziałając zmianom klimatu i oczyszczając powietrze”. Oficjalni doradcy rządu również popierają te działania.

Ustawodawstwo mające na celu zakończenie sprzedaży silników spalinowych zostanie prawdopodobnie przedstawione wraz z planami Wielkiej Brytanii, aby do połowy stulecia gospodarka była neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.

Źródło: electrive.com