Sprawdziliśmy kiedy opłaca się wybrać abonament w sieci GreenWay

0
Porównanie miesięcznych kosztów ładowania na stacjach GreenWay Polska w zależności od programu oraz od sumy kWh dla DC (moc stacji 40 kW - 150 kW)

Greenway Polska oferuje swoim klientom trzy różne programy abonamentowe, które różnią się wysokością miesięcznej opłaty oraz wysokością stawek za ładowanie DC. Im wyższa opłata miesięczna tym niższa stawka za ładowanie DC. Który program będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie? Postanowiliśmy to sprawdzić. Poniżej wyniki naszych analiz.

Programy / abonamenty Greenway Polska – który wybrać?

Greenway Polska to największy operator stacji ładowania w Polsce, który posiada już ponad 225 stacji ładowania w Polsce i ok. 120 na Słowacji. Infrastrukturę uzupełnia także 10 magazynów energii, które zapewniają wysoką moc stacji również w przypadku ograniczonej mocy przyłącza energetycznego. Firma łącznie posiada ponad 10 tys. klientów i oferuje obecnie trzy programy abonamentowe: Energia STANDARD, Energia PLUS i Energia MAX.

GREENWAY POLSKA, GREENWAY POLSKA PROGRAM, GREENWAY POLSKA CENNIK

W przypadku ładowania AC koszt 1 kWh nie zmienia się w zależności od wybranego programu. Różnice w stawce pojawiają się za to przy ładowaniu DC. Różna jest również opłata miesięczna, w programie Energia STANDARD wynosi 0 zł, wybierając program Energia PLUS stały miesięczny koszt to 39,99 zł, a w Energii MAX to 99,99 zł.

Przeczytaj też: Ile kosztuje ładowanie AC/DC u największych operatorów sieci stacji ładowania w Polsce?

Jak kształtuje się miesięczny koszt ładowania w zależności od wybranego programu i ilości kWh? Poniżej dwa wykresy – porównanie miesięcznych kosztów dla ładowania na stacjach DC o mocy do 40 kW oraz o mocy w przedziale od 40 kW do 150 kW (stacji DC o mocy większej od 150 kW nie analizowaliśmy, ponieważ jak na razie nie są takie dostępne w Polsce). Przy obliczeniach uwzględniony został 5% rabat, który udzielany jest za bezpłatne zarejestrowanie się do klubu użytkowników samochodów elektrycznych EV Klub Polska.

Porównanie miesięcznych kosztów ładowania na stacjach GreenWay Polska w zależności od programu oraz od sumy kWh dla DC (moc stacji ładowania ≤ 40 kW)

W przypadku korzystania ze stacji ładowania DC o mocy do 40 kW, jeśli ładujemy miesięcznie do 78 kWh, najbardziej opłacalny program to Energia Standard. Od 78 kWh do 234 kWh odpowiedni będzie program Energia PLUS, a powyżej 234 kWh program Energia MAX.

Korzystając ze stacji ładowania o mocy od 40 kW do 150 kW (wykres – obrazek tytułowy), jeśli ładujemy miesięcznie do 71 kWh, najbardziej opłacalny program to Energia Standard. Od 71 kWh do 211 kWh odpowiedni będzie program Energia PLUS, a powyżej 211 kWh program Energia MAX.

Jak to wygląda w przypadku naszej Tesli Model 3? Miesięcznie pokonujemy nią około 3 500 km. Zakładając średnie zużycie energii na poziomie 19 kWh/100 km, na przejechanie tego dystansu potrzeba 665 kWh. Przyjmujemy, że 1/3 ładowań odbywa się na stacjach Greenway Polska (pozostała część w firmie/domu), czyli miesięcznie około 222 kWh. Najczęściej korzystamy ze stacji DC o mocy 50 kW. Podsumowując, w naszym przypadku najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest program Energia Max. Jeśli korzystalibyśmy ze stacji ładowania DC o mocy mniejszej niż 40 kW, również byłaby to najkorzystniejsza opcja.