Eurotrip 2021 cz. II – Teslą na Wodospad

0
WODOSPADY RENU ŁADOWARKI, WODOSPADY RENU, REN WODOSPADY, WODOSPADY RENU PARKING, TESLA MODEL 3, EUROTRIP 2021

Pierwszego dnia zdecydowaliśmy się zobaczyć chyba jedną z największych przyrodniczych atrakcji w Szwajcarii – Wodospady Renu. Są to największe wodospady w Europie. Znajdują się na przełomie Renu w miejscowości Neuhausen am Rheinfall na północy Szwajcarii. Przy okazji sprawdziliśmy jak w tak popularnym miejscu Szwajcarii wygląda infrastruktura do ładowania aut elektrycznych.

Nasz plan podróży po Szwajcarii zakładał poruszanie się tylko drogami lokalnymi, aby jeszcze dodatkowo z okien samochodu zobaczyć jak najwięcej ciekawych miejsc, tym bardziej, że był to nasz pierwszy pobyt w tym kraju. Pierwszego dnia rano przywitał nas deszcz, podczas gdy w Polsce panowały wtedy tropikalne upały 🙂

Z hotelu koło Zurychu, w którym się zatrzymaliśmy, do wodospadu było jedynie około 60 km, ale jazda z maksymalną prędkością 80 km/h w terenie niezabudowanym (co i tak zdarzało się rzadko, bo nasza trasa wiodła głównie przez różne miasta i wioski), spowodowała, że jechaliśmy tam ponad godzinę.

Zwiedzanie Wodospadów Renu

Wodospady można zobaczyć od strony północnej (płatny parking i brak biletów wstępu) i południowej (bezpłatny parking i konieczne bilety wstępu). My pojechaliśmy najpierw na południe i zdecydowanie polecamy właśnie tę stronę, gdyż można tam podejść o wiele bliżej wody. Na miejscu koło wejścia znajdują się dwa duże bezpłatne parkingi – jeden trochę dalej od wodospadu, a drugi nieco bliżej. Sporo miejsc na tym bliższym parkingu było już zajętych, ale udało nam się zaparkować. Pozytywnym zaskoczeniem było to, że na parkingu znajdowało się kilka słupków do ładowania (AC) oraz jedna stacja szybkiego ładowania (DC). My akurat mieliśmy w planach późniejsze ładowanie na Superchargerze, więc nie skorzystaliśmy z tych opcji.

WODOSPADY RENU ŁADOWARKI, WODOSPADY RENU, REN WODOSPADY, WODOSPADY RENU PARKING, TESLA MODEL 3, EUROTRIP 2021 WODOSPADY RENU ŁADOWARKI, WODOSPADY RENU, REN WODOSPADY, WODOSPADY RENU PARKING, TESLA MODEL 3, 1, EUROTRIP 2021

Wstęp na wodospad kosztuje 5 franków (lub 5 euro). Wodospady Renu pod względem przepływu wody to największe wodospady w Europie (średni przepływ w lecie to 600 m3/s). Widok spiętrzonej i przelewającej się wody zapiera dech w piersiach. Dzięki specjalnej platformie można podejść naprawdę blisko rzeki, tak, że ma się wrażenie, że woda leci prosto na nas. Miejsce naprawdę przepiękne i warte zobaczenia. Udało nam się również zrobić kilka ujęć z drona, co możecie zobaczyć na poniższym filmie:

Po zobaczeniu wodospadów mieliśmy w planach zwiedzanie Zurychu. Trasa wodospady – Zurych to około 50 km. Po drodze wstąpiliśmy jeszcze na kilka minut na Supercharger.

SUPERCHARGER SZWAJCARIA, SUPERCHARGER ZURYCH, SUPERCHARGER, ŁADOWAKI SZWAJCARIA ŁADOWARKI ZURYCH, TESLA MODEL 3, EUROTRIP 2021

W Zurychu zaparkowaliśmy na jednym z miejskich parkingów – w centrum handlowym Sihlcity. Pro tip: jeśli zwiedzacie Szwajcarię samochodem polecamy korzystanie z parkingów miejskich. Może nie jest to najtańsza opcja (koszt to około 2 franków za godzinę), ale z drugiej strony samochód jest w miarę bezpiecznym miejscu i przynajmniej nie dostaniemy mandatu za nieprzepisowe parkowanie. Dodatkowo, na parkingu znajdowały się darmowe Tesla Destination Charger.

Zostawiliśmy naszą Teslę i poszliśmy zwiedzać Muzeum FIFA – miejsce obowiązkowe dla fanów piłki nożnej. To duży i nowoczesny obiekt, gdzie w bardzo ciekawy sposób przedstawiona jest historia piłki nożnej i wszystkich mistrzostw świata. Zdecydowanie polecamy. Po muzeum mieliśmy w planach spacer po Zurychu, ale niestety zaczęła się ulewa i cali przemoczeni dobiegliśmy do samochodu, a miasto podziwialiśmy jedynie z okien samochodu. Przynajmniej mamy już co najmniej jeden powód żeby tam wrócić 🙂