Grupa Volkswagen: Na niektóre modele EV trzeba czekać do 2023 roku

0
VOLKSWAGEN, PRODUKCJA SAMOCHODÓW VOLKSWAGEN, WOJNA W UKRAINIE WPŁYW NA PRODUKCJĘ SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, SAMOCHODY ELEKTRYCZNE VOLKSWAGEN, ŁAŃCUCH DOSTAW DO PRODUKCJI SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, BEV, PHEV

Grupa Volkswagen podaje, że odnotowuje naprawdę duży popyt na samochody elektryczne. Arno Antlitz, dyrektor finansowy Volkswagen AG, ujawnił, że niektóre z samochodów elektrycznych Grupy Volkswagen są już wyprzedane do 2023 roku, a na modele, które wciąż są dostępne, często trzeba czekać naprawdę długi czas.

Arno Antlitz, dyrektor finansowy Grupy Volkswagen, podkreślił, że grupa odnotowuje naprawdę duży popyt na samochody elektryczne. Zgodnie z komunikatem, niektóre z samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) Grupy Volkswagen (Volkswagen, Audi, Porsche, Skoda i SEAT) są już wyprzedane do 2023 roku, podczas gdy w przypadku innych modeli, które są nadal dostępne, często trzeba na nie dosyć długo czekać.

W 2021 roku grupa sprzedała około 762 400 pojazdów elektrycznych (BEV + PHEV) (wzrost o 81% rok do roku), w tym 452 900 aut całkowicie elektrycznych (wzrost o 95,5% rok do roku).

Teraz producenci aut elektrycznych muszą z kolei mierzyć się z rosnącymi cenami cen surowców do produkcji akumulatorów. Problemem jest również niedobór półprzewodników i przerwy w łańcuchach dostaw związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Według Colina Langana, analityka motoryzacyjnego w Wells Fargo, z powodu wojny produkcja samochodów w Europie może spaść o 700 000 sztuk tylko w pierwszej połowie 2022 roku. W Ukrainie swoje siedzimy ma 17 producentów wiązek kablowych (Ukrainę wyprzedza jedynie Rumunia i Maroko), a obecnie najprawdopodobniej większość z nich w ogóle nie działa. Eksperci oceniają, że uruchomienie dodatkowej produkcji wiązek w innych krajach może zająć co najmniej 2-3 miesiące.

źródło: Bloomberg, Autonews