Tesla otworzyła w Teksasie nową gigafabrykę

0
OTWARCIE GIGAFABRYKI TESLI W TEKSASIE, TESLA FABRYKA W TEKSASIE, NOWA FABRYKA TESLI OTWARCIE, NOWA FABRYKA TESLI OFICJALNE OTWARCIE, TESLA MODEL Y, TESLA ROADSTER, TESLA ROBOTAXI, TESLA NOWE TAKSÓWKI, TESLA PRODUKCJA MODELU Y, TESLA AUSTIN FABRYKA, AUSTIN TEKSAS, ELON MUSK, CYBERTRUCK, ELON MUSK DOGECOIN

Niespełna trzy tygodnie temu Elon Musk otwierał Giga Berlin. Jest to pierwsza fabryka Tesli w Europie. Z kolei wczoraj miało miejsce oficjalne otwarcie gigafabryki w Austin, w amerykańskim stanie Teksas. To właśnie tutaj produkowany będzie Model Y z nowymi ogniwami 4680, które również mają powstawać w tym miejscu. Co więcej, Musk na otwarciu zapowiedział również produkcję kolejnych nowych modeli Tesli już od następnego roku.

Ceremonia otwarcia fabryki odbyła się pod hasłem „Cyber ​​Rodeo”. Od przyszłego roku to właśnie model Cybertruck również trafi w tym miejscu na linię produkcyjną. Dodatkowo, jak zapowiedział Elon, w Teksasie ruszy też produkcja elektrycznej ciężarówki Tesla Semi oraz nowej wersji modelu Tesla Roadster.

Przeczytaj również: Tesla bije rekordy dostarczając 936 172 samochody w 2021 roku

„Kalifornii kończyło się miejsce” – powiedział Musk podczas swojego przemówienia w nowej fabryce. „A potrzebowaliśmy miejsca, w którym moglibyśmy się rozwijać. I nie ma innego takiego miejsca jak Teksas”. Musk dodał również, że nowo otwarta fabryka to najbardziej zaawansowany technologicznie tego typu obiekt na świecie.

Rusza gigafabryka Tesli w Teksasie

Jeśli chodzi o produkcję Modelu Y, to Teksas jest już czwartą lokalizacją na świecie, gdzie będzie on produkowany. Produkcja tego modelu odbywa się również we Fremont, Szanghaju i Grünheide. Nowością w Austin są urządzenia do produkcji akumulatorów trakcyjnych. W nowej fabryce mogą być od podstaw produkowane wielkogabarytowe strukturalne pakiety baterii na bazie ogniw 4680. Musk dodał, że fabryka w Teksasie ma szanse zostać również największą na świecie fabryką produkującą akumulatory.

Nowy wariant Modelu Y wyposażony w pakiet ogniw 4680 ma mieć zasięg 449 km zasięgu. To mniej niż obecne amerykańskie warianty Long Range (531 km) oraz Performance (487 km).

Szef Tesli ogłosił, że Giga Texas będzie największą fabryką w Ameryce. Musk planuje, aby Tesla miała w przyszłości 20% udziału na amerykańskim rynku motoryzacyjnym.

W dalszym rozwoju marki na pewno istotną rolę odegra wykorzystywanie w najnowszych modelach sztucznej inteligencji. W tym tygodniu Tesla ogłosiła, że wszystkie Modele Y produkowane w Chinach dla Europy i Bliskiego Wschodu nie mają już radaru. Funkcje autopilota będą oparte wyłącznie na kamerach za pośrednictwem sztucznej inteligencji, zgodnie z „Tesla Vision”.

Autonomiczne taksówki od Tesli

Musk już kilka lat temu rozmyślał o nadchodzących flotach autonomicznych taksówek. Teraz, wraz z postępem sztucznej inteligencji, ta wizja staje się coraz bardziej konkretna. Elon Musk ogłosił na otwarciu fabryki (na razie bez szczegółów), że Tesla zbuduje w przyszłości futurystycznie wyglądający pojazd elektryczny -„dedykowany do robotaxi”.

Otwarcie gigafabryki uświetnił również pokaz fajerwerków oraz dronów, które układały się na niebie w poszczególne modele Tesli oraz w krypotwalutę Dogecoin, którą można płacić za niektóre produkty w sklepie Tesli.

źródło: Teslarati, Electrive