Lifting e-Niro, czyli Kia Niro EV 2022

0
KIA NIRO EV, NOWA KIA E-NIRO, KIA NIRO ELECTRIC, KIA NIRO EV 2022, ZMIANY KII NIRO EV, SMIANY W KII E-NIRO, KIA NIRO EV ZASIĘG, KIA NIRO EV BATERIA, KIA NIRO EV CENA, KIA NIRO EV CENNIK, KIA NIRO EV CENY W POLSCE, KIEDY W SPRZEDAŻY NOWA KIA NIRO ELECTRIC, KIA EV6, KIA NIRO ELECTRIC POLSKA

Światło dzienne ujrzała poliftowa wersji Kii e-Niro, teraz pod nową nazwą Niro EV. Generalnie zmiany nie są duże. Pojemność baterii pozostała taka sama, za to zwiększył się zasięg samochodu. Co jeszcze się zmieniło?

Co się zmieniło w nowej Kii Niro EV?

Najważniejsze zmiany to przede wszystkim zmniejszenie momentu obrotowego. Poprzednio było to 395 Nm, w nowej wersji moment obrotowy spadł do znacznie niższej wartości – 255 Nm. Jak podaje Kia, przy tej samej szczytowej mocy 204 KM czas od 0 do 100 km/h pozostał taki sam i wynosi 7,8 s. Nie zmieniła się również prędkość maksymalna, jej wartość to 167 km/h. Pojemność akumulatora to nadal 64,8 kWh netto. Wzrósł za to zasięg, co prawda nieznacznie, z 455 km na 463 km. W codziennym użytkowaniu ta zmiana nie będzie raczej zbyt odczuwalna. Kia Niro EV jest wyposażona w funkcję przygotowywania akumulatora trakcyjnego przed rozpoczęciem szybkiego ładowania. Funkcja ta zapewnia wstępne podgrzewanie baterii w momencie, gdy w nawigacji zostanie wybrana jako cel szybka stacja ładowania.

Ładowanie nowej Kii Niro EV

Jeśli chodzi o czas ładowania na szybkiej ładowarce, tutaj również nie zaszły żadne zmiany. Podobnie jak w poprzedniej wersji, maksymalna moc ładowania to 80 kW. A szkoda. 100-150 kW staje się już standardem, a Niro EV to jedno z tych aut, które śmiało można zabrać w trasę. Ładowanie od 0 do 80% zajmuje około 43 minuty, ale jest coś na „osłodę” w temacie ładowania. Mała zmiana na plus to dodanie przedniego małego bagażnika, który idealnie nadaje się na przechowywanie kabli do ładowania.

Przeczytaj również: Kia przedstawia strategię przejścia na samochody elektryczne

Wymiary Niro EV

Nowa Kia Niro EV jest nieznacznie większa od swojej poprzedniczki. Samochód mierzy 442 cm długości (poprzednio 437,5 cm), 182,5 cm szerokości (poprzednio 180,5 cm) i 156,0 cm wysokości (poprzednio 154,5 cm). Rozstaw osi to 272,0 cm. Bazowa pojemność tylnego bagażnika wynosi 475 litrów (poprzednio 451 l), a nowego, dodanego przedniego bagażnika – 20 l.

Nowy design

Kia Niro EV zyskała nowe, odświeżone wnętrze oraz zewnętrzny design. Wnętrze Niro upodobniło się teraz do modelu EV6. Co warte podkreślenia, wykorzystano w nim różne materiały pochodzące z recyklingu. Kia podaje również, że odświeżony model Niro otrzymał ulepszenia w zawieszeniu i układzie kierowniczym, co powinno zapewnić bardziej komfortowe warunki jazdy.

Ile kosztuje Kia Niro EV?

Ceny nowej Kii Niro EV zaczynają się od kwoty 167 900 zł. Model trafi do sprzedaży w sierpniu 2022 roku.

źródło: kia