Na Litwie powstanie 6000 stacji ładowania

0
LITWA STACJE ŁADOWANIA, STACJE ŁADOWANIA NA LITWIE, DARMOWE ŁADOWANIE NA LITWIE, LITWA ŁADOWARKI, GDZIE NAŁADOWAĆ SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY NA LITWIE

Rząd Litwy do 2030 roku planuje zbudować 6000 nowych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Pierwszym etapem ma być budowa 1200 stacji do 2025 roku. Litewskie Ministerstwo Transportu ma przeznaczyć na budowę wszystkich stacji 90 mln euro. Jednocześnie zniesione zostanie obowiązujące jeszcze bezpłatne ładowanie na stacjach przy autostradach.

Opłaty za ładowanie na publicznych stacjach przy litewskich autostradach są obecnie bezpłatne dzięki finansowaniu z UE. Jednak bezpłatne ładowanie ma się zakończyć do 2023 roku. Litwini mieli do dyspozycji darmowe stacje ładowania przez pięć lat. Była to jedna z zachęt, jakie litewski rząd wprowadził w celu promocji aut elektrycznych w kraju.

Przeczytaj również: Polska firma ChargeEuropa postawi 1000 darmowych stacji

Aiste Gasiuniene, rzeczniczka Ministerstwa Transportu, argumentuje w rozmowie z portalem Delfi : „Po konsultacjach z firmami zdecydowano, że nie ma potrzeby utrzymywania tak finansowanej przez państwo zachęty dla kierowców samochodów elektrycznych, ponieważ jest to duża konkurencja dla firm prywatnych.”

Co więcej, litewskie Ministerstwo Transportu oczekuje, że do 2030 roku prywatni operatorzy zainstalują około 54 000 stacji ładowania, które dołączą do zapowiadanych 6000 stacji.

Jak na razie nie znamy więcej szczegółów co do budowy planowanych 6000 stacji. Do tej pory resort nie ujawnił żadnych konkretów dotyczących lokalizacji czy typów ładowarek. Brakuje również dokładnych danych na temat liczby istniejących stacji ładowania na Litwie, ponieważ do tej pory firmy nie były zobowiązane do ich zgłaszania. Rząd spodziewa się jednak otrzymać te informacje do końca tego roku.

źródło: delfi.lt