Hiszpania: Iberdrola stawia kolejne ładowarki wspólnie z Leroy Merlin i First Stop

0
IBERDROLA, STACJE ŁADOWANIA IBERDROLA, STACJE ŁADOWANIA HISZPANIA, STACJE ŁADOWANIA W HISZPANII, STACJE ŁADOWANIA HISZPANIA LEROY MERLIN, STACJE ŁADOWANIA LEROY MERLIN, STACJE ŁADOWANIA PRZY SKLEPIE LEROY MERLIN, IBERDROLA ŁADOWARKI, GDZIE SIĘ NAŁADOWAĆ W HISZPANII, ŁADOWANIE SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH, ŁADOWANIE SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH W HISZPANII, FIRST STOP STACJE ŁADOWANIA, WSPÓŁPRACA IBERDROLA I LEROY MERLIN, WSPÓŁPRACA IBERDROLA I FIRST STOP, BEV, CHARGING INFRASTRUCTURE

Hiszpański dostawca energii Iberdrola zawarł dwie kolejne współprace na rzecz rozwoju infrastruktury ładowania w Portugalii i Hiszpanii. 400 punktów ładowania powstanie przy sklepach Leroy Merlin oraz ponad 50 punktów we współpracy z siecią warsztatów samochodowych First Stop.

Umowa z Leroy Merlin obejmuje wszystkie sklepy sieci Leroy Merlin DIY w Hiszpanii. Pierwsze stacje powstaną w Andaluzji, Katalonii, Madrycie i Walencji. Jak informuje Iberdrola, każda lokalizacja otrzyma co najmniej cztery miejsca parkingowe ze stacjami ładowania o mocy od 50 do 350 kW. Dostarczana energia elektryczna ma pochodzić w 100% ze źródeł odnawialnych.

Kolejne 50 publicznych punktów ładowania powstanie we współpracy ze spółką zależną Bridgestone – firmą First Stop, czyli siecią warsztatów samochodowych skupiającą się na usługach związanych z oponami i przeglądami. Partnerzy przewidują instalację punktów ładowania o mocy 350 kW, 150 kW, 50 kW i 22 kW, przy czym First Stop zapewni lokalizacje stacji ładowania, a Iberdrola dostarczy, zainstaluje i zajmie się obsługą ładowarek. Wspólnie planowana infrastruktura ładowania ma powstać „wzdłuż głównych dróg w Hiszpanii i Portugalii”. W trakcie budowy jest już 14 stacji ładowania w sześciu różnych regionach autonomicznych Hiszpanii.

Stacje ładowania Bridgestone Group powstaną również w Polsce

Bridgestone Group, która jest właścicielem First Stop, planuje w ciągu najbliższych 5 lat instalację do 3500 nowych punktów ładowania w swojej europejskiej sieci detalicznej i usługowej. Inwestycje będą realizowane wspólnie z EVBox Group i TSG. Początkowo projekt będzie realizowany we Francji i Włoszech, a następnie w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce, Hiszpanii oraz innych krajach europejskich.

Aplikacja Recarga Pública

Jak podaje Iberdrola, punkty ładowania, które powstaną przy sklepach Leroy Merlin i First Stop będzie można zlokalizować i aktywować za pomocą aplikacji Recarga Pública. Proces płatności przebiegać będzie również za pośrednictwem aplikacji.

Stacje ładowania Iberdroli

Hiszpański dostawca energii chce w ciągu pięciu lat zainwestować 150 milionów euro w instalację 150 000 punktów ładowania w gospodarstwach domowych, firmach, miastach oraz na autostradach. Koncepcja projektu instalacji stacji Ibedroli to: stacje o mocy 350 kW co 200 kilometrów, stacje 150 kW co 100 kilometrów i stacje 50 kW co 50 kilometrów. Taka kompleksowa inwestycja wymaga od koncernu energetycznego zawarcia wielu kontraktów z różnymi podmiotami. Do tej pory zawarto już ponad 50 umów z agencjami rządowymi, instytucjami, firmami, stacjami benzynowymi, dealerami oraz z producentami pojazdów.

Co więcej, Iberdrola dostarczy i zainstaluje stacje ładowania dla wszystkich prywatnych i komercyjnych nabywców modeli EQ w Hiszpanii w imieniu Mercedes-Benz oraz do ich eksploatacji zapewni zieloną energię elektryczną. Równolegle przedsiębiorstwo kontynuuje wyposażanie stacji benzynowych w punkty ładowania w ramach umów z Avia, Ballenoil i Valcarcel. Dodatkowo hiszpański koncern energetyczny prowadzi też projekty związane z budową stacji ładowania z innymi firmami, m. in. z Ikea, Burger King, Telefonica, REE i Auchán. Iberdrola ma w planach również opracowanie rozwiązań związanych z obsługą stacji ładowania dla Renault oraz carsharingiem samochodów elektrycznych Ferrovial – Zity.

źródło: electrive.com