Nowy Jork zelektryfikuje flotę miejską do 2030 roku

0
NOWY JORK ELEKTRYFIKACJA FLOTY POJAZDÓW, NOWY JORK SAMOCHODY ELEKTRYCZNE, NOWY JORK SAMOCHODY, NOWY JORK PRZEJŚCIE NA POJAZDY ELEKTRYCZNE, USA, STAN NOWY JORK, NOWY JORK ZAKAZ SPRZEDAŻY AUT SPALINOWYCH, NOWY YORK, USA, BEV, PHEV

Nowy Jork przeznaczy 420 milionów dolarów na zakup pojazdów elektrycznych i infrastruktury do ładowania. Cel to całkowita elektryfikacja samochodów osobowych oraz lekkich samochodów dostawczych floty miejskiej do 2030 roku.

Pierwotnie Nowy Jork zakładał przejście na pojazdy elektryczne do 2035 roku, jednak termin ten przesunięto o 5 lat, do 2030 roku. Nowy Jork dysponuje największą flotą komunalną w USA, która liczy prawie 30 000 pojazdów. Jak podają władze miasta, w 2022 roku zostanie już zakupionych 1250 pojazdów elektrycznych. Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym podpisanym właśnie przez burmistrza Nowego Jorku Billa de Blasio, wszystkie samochody osobowe i lekkie samochody użytkowe znajdujące się we flocie miasta muszą być czystoelektryczne do 2030 roku. Na tę transformację przeznaczonych zostanie 420 milionów dolarów.

W kwietniu tego roku stan Nowy Jork zdecydował, że od 2035 roku będzie można sprzedawać tylko bezemisyjne samochody osobowe i lekkie pojazdy użytkowe, a do 2045 roku do tej grupy dołączą również wszystkie nowe pojazdy użytkowe o średniej i dużej ładowności.

Nowy Jork do wprowadzenia potrzebnych zmian podchodzi w bardzo kompleksowy sposób. Miasto nie tylko bierze pod uwagę rodzaj napędu samochodów osobowych wykorzystywanych we flocie miejskiej, ale także ilość „energii publicznej i przestrzeni” zużywanej przez te pojazdy w przeliczeniu na osobę i podróż. Miasto deklaruje między innymi przeanalizowanie zasadność użytkowania SUV-ów.

Do 2030 roku w Nowym Jorku ma powstać również co najmniej 1776 punktów szybkiego ładowania (DC). Miasto nie podało jak na razie danych dotyczących docelowej liczby wolnych ładowarek (AC).

Stan Nowy Jork zwiększa również produkcję energii odnawialnej. Miasto ma być zasilane energią wiatrową, słoneczną i wodną z północnej części stanu i z Kanady. Władze podają, że jeżeli umowa na dostawy zielonej energii zostanie podpisana, wystarczy ona na zasilenie ponad 2,5 miliona domów.

Nasze miasto jest liderem w walce ze zmianami klimatycznymi, stawiając ludzi i planetę na pierwszym miejscu”, mówi Bill de Blasio. „Te historyczne inwestycje będą miały wpływ na przyszłe pokolenia nowojorczyków, oczyszczając nasze powietrze, dokonując drastycznych cięć w zanieczyszczeniu klimatu i budując czyste, zrównoważone miasto dla wszystkich”.

Wprowadzona elektryfikacja transportu jest częścią większego planu mającego na celu zmniejszenie emisji przez władze miasta o 70% (bazowy rok to 2006) do 2030 roku. Nowy Jork zobowiązał się do osiągnięcia neutralności pod względem emisji CO2 do 2050 roku.

źródło: NYC.GOV